PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Innowacyjność nazywa się B+R

  • wnp.pl
  • 01 cze 2015 07:18

Rosną nakłady przemysłu na badania i rozwój. Tyle że wciąż daleko nam nawet do europejskich średniaków. Czy źródeł nowych impulsów należy szukać w centrach badawczo-rozwojowych?

REKLAMA

Jak wynika z najświeższych danych GUS, wewnętrzne nakłady na badania i rozwój, czyli te, które przedsiębiorstwa poniosły na własną działalność w tym zakresie, przekroczyły 14,4 mld zł. Dużo to, czy mało? Relatywnie mniej niż rok wcześniej: 0,87 proc. PKB; w porównaniu z 0,89 proc., które zanotowano w roku 2012. Wydatki na działalność B+R nie nadążyły za wzrostem PKB. Źle. Gdzie szukać optymizmu?

- Dzięki polityce stymulowania aktywności przedsiębiorców, wydatki sektora prywatnego na badania i rozwój w roku 2013 r. wzrosły kolejny raz z rzędu. Były o prawie 18 proc. wyższe niż w 2012 r. - urosły o 950 mln zł. W ciągu ostatnich trzech lat powiększyły się aż o około 80 proc. - komentuje Leszek Grabarczyk, zastępca dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Rośnie też, o kilka procent rocznie, liczba zatrudnionych w działach badawczo-rozwojowych. A także liczba firm deklarujących taką działalność. W latach 2009-13 zwiększyła się ona trzykrotnie: z 842 do 2467. Choć wciąż jest ich niezbyt wiele, wyraźnie rysująca się tendencja wzrostowa dowodzi, że przedsiębiorcy zaczynają zdawać sobie sprawę z tego, iż niskie koszty i ceny to już za mało, by konkurować na polskim i obcym rynku.

I jeszcze jedna informacja statystyczna: największy udział w finansowaniu działalności B+R wciąż ma sektor rządowy, ale w 2013 r. już 37,3 proc. przeznaczonych na nią nakładów poniosły same przedsiębiorstwa. O 5 proc. więcej niż rok wcześniej. 

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Poland Partner serwisu - Workplace

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA