PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Inwestor Parku Biznesu Teofilów: Biurowiec nie jest już tylko miejscem pracy

  • Autor: Propertynews.pl
  • 09 cze 2011 14:15

Inwestor Parku Biznesu Teofilów: Biurowiec nie jest już tylko miejscem pracy

Obecne wymagania rynku i dłuższy czas pracy powodują, że biuro oraz jego otoczenie muszą zaoferować coś więcej. Ostatnie dwadzieścia lat zdecydowanie zmieniło spojrzenie pracodawców oraz deweloperów na potrzeby pracowników - mówi Łukasz Maciak, dyrektor inwestycji komercyjnych, Arka BZ WBK Fundusz Rynku Nieruchomości 2 FIZ, inwestor Parku Biznesu Teofilów.

REKLAMA

- Rynek nieruchomości komercyjnych w Polsce jest stosunkowo młody. Pierwsze nowoczesne biurowce powstały w latach 90. XX wieku. Gospodarka centralnie planowana nie wymagała tworzenia atrakcyjnych powierzchni biurowych, a firmy istniejące w tamtym okresie mieściły się w wielkich budynkach, które z reguły nie były wyposażone ponad standardowe minimum. Pracownicy wykonywali swoje obowiązki w określonym przedziale czasu, a następnie jak najszybciej udawali się do domów - dodaje Maciak.

Jak twierdzi Łukasz Maciak, dobre wyniki gospodarki oraz ogólna poprawa sytuacji przedsiębiorstw w Polsce powodują, że najemcy dysponują większymi środkami i zaczynają zwracać uwagę na standard wyposażenia biur. - Urządzenia wentylacyjne i chłodzące stają się niezbędne za sprawą zmieniającego się klimatu oraz wzrastającej liczby urządzeń elektrycznych emitujących ciepło. Osoby przebywające w biurze zaczynają też cenić wysoką jakość wykończenia wnętrz, funkcjonalną recepcję, efektowne otoczenie biurowca. Do niedawna deweloperzy chcąc obniżyć koszty budowy rezygnowali z podnoszonych podłóg, umożliwiających ukrycie okablowania, bądź z otwieranych okien. Obecnie wartości takie jak estetyka, dostęp do światła dziennego oraz możliwość przewietrzenia pomieszczenia są pożądane przez najemców tak samo, jak odpowiednia liczba miejsc parkingowych czy nowoczesny system zarządzania budynkiem - wyjaśnia dyrektor inwestycji komercyjnych, Arka BZ WBK.

Maciak uważa, że poprawa jakości wynajmowanych powierzchni dotyczy zarówno komfortu pracy, jak i umożliwienia pracownikom realizowania działań niezwiązanych z obowiązkami zawodowymi. - Biurowiec nie jest już tylko miejscem pracy. Niezbędne jest umożliwienie zjedzenia, bądź przygotowania posiłku, dlatego w budynkach powstają w pełni wyposażone aneksy kuchenne, a deweloperzy dokładają wszelkich starań, aby w znajdowała się w nich restauracja lub kawiarnia - tlumaczy.

Inwestorzy już na etapie planowania decydują się dziś na zapewnienie miejsc relaksacyjnych przyszłym pracownikom. Przykładowo architekci powstającego w Łodzi Parku Biznesu Teofilów zaprojektowali przestrzenie wypoczynku na parapetach przy elewacji monolitycznej, na których można usiąść i wypić kawę podczas przerwy śniadaniowej. - Podobnie zachęcający klimat panuje w lobby, gdzie niecodziennym rozwiązaniem będzie połączenie standardowej kamiennej podłogi z przytulną wykładziną i wygodnymi fotelami dla gości. Niejednokrotnie otoczenie przyszłych inwestycji dobierane jest tak, aby zapewniało pracownikom możliwość pożytecznego i ciekawego spędzenia wolnego czasu. Nowym trendem, który z pewnością spodoba się pracownikom biurowców, jest lokowanie w ich okolicy lub w ramach dużych kompleksów punktów usługowych, klubów sportowych czy pracowniczych żłobków i przedszkoli - podsumowuje Łukasz Maciak.

Podobał się artykuł? Podziel się!

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Partner serwisu - Zinel

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA