PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Inwestorzy coraz bardziej ostrożni

  • Autor: Propertynews.pl
  • 05 maj 2016 09:32

Inwestorzy coraz bardziej ostrożni Fot. Fotolia

Zdaniem przedstawicieli branży nieruchomości aktualnie na sytuację na naszym rynku mają wpływ przede wszystkim: faza w cyklu rynku nieruchomości, ogólnoeuropejskie ruchy kapitału inwestycyjnego oraz sytuacja polityczna w naszym kraju. Z ich perspektywy najmniej optymistycznie wygląda rynek nieruchomości biurowych, który stał się rynkiem najemców.

REKLAMA

Jak wynika z Sentiment Index Interviews, czyli wywiadów przeprowadzonych wśród 40 kluczowych przedstawicieli rynku nieruchomości przez firmę doradczą Deloitte, oczekiwany poziom marży deweloperskiej z inwestycji komercyjnych waha się od 15 do 30 proc., a dla projektów mieszkaniowych od 20 do 25 proc.

Sentiment Index Interviews przeprowadzono pośród 40 przedstawicieli branży nieruchomości w Polsce. Wśród nich znaleźli się inwestorzy, ich doradcy, deweloperzy oraz agenci nieruchomości.

- Ogólna sytuacja na rynku nieruchomości nie jest przez naszych respondentów oceniania pesymistycznie, ale ich odpowiedzi wskazują, że są coraz bardziej ostrożni. Na te nastroje wpływają przede wszystkim trzy czynniki: ogólny cykl rynku nieruchomości, ruch kapitału inwestycyjnego w Europie oraz sytuacja polityczna w Polsce – podsumowuje Marta Kamionowska, dyrektor w Dziale Doradztwa Finansowego w Deloitte.

Najmniej optymistyczne nastroje ankietowanych dotyczą rynku nieruchomości biurowych. Wynikają one z obserwowanego wzrostu podaży, któremu nie towarzyszy odpowiednio dynamiczne zwiększenie popytu, co skutkuje spadkiem stawek czynszu ofertowego oraz szerokim wachlarzem zachęt na rzecz najemców. Z kolei z perspektywy tych ostatnich, jest to idealny moment na znalezienie nowego lokalu zamiast przedłużania umowy najmu, gdyż nowe budynki oferują lepsze warunki niż te, które oddano do użytkowania trzy czy pięć lat temu. Nowa koncepcja organizacji przestrzeni biurowej, zielone budynki, przestrzenie wspólne i dodatkowe funkcje przyciągają najemców.

Jednak niezależnie od tego co oferuje rynek biurowy, decyzje najemców co do parametrów umowy najmu nadal nie wykraczają poza wieloletnie standardy: umowy najmu podpisuje się na okres nie dłuższy niż pięć lat i zazwyczaj dotyczą one co najwyżej 2 tys. metrów kwadratowych.

- Od czasów światowego kryzysu ekonomicznego w 2008 roku, gdy wzrosło ryzyko działalności operacyjnej, krótsze okresy najmu stały się bardziej bezpieczne z punktu widzenia najemcy. I choć dziś mamy do czynienia z wyższym poziomem stabilności, to mimo wszystko preferowany jest przez nich najem na okres nieprzekraczający pięciu lat. W zaistniałej sytuacji, właściciele nieruchomości elastyczniej reagują na oczekiwania i potrzeby najemców – wyjaśnia Izabela Potrykus-Czachowicz, Partner i Dyrektor Regionalny w firmie Knight Frank.

IX EUROPEJSKI KONGRES GOSPODARCZY

10-12 maja 2017 • Katowice • Międzynarodowe Centrum Kongresowe i Spodek

  • EWA 2016-05-07 12:35:16
    nic dziwnego ! trzecia wojna swiatowa w takim wlasnie wydaniu jak obecna toczy sie juz od dawna - a kryzys gospodarczy na swiecie nie mniejszy!
    w Polsce nagonka opozycji na rzadzacych jest przerazajaca - ale to nic nowego bo prawica nie na reke calej postkomunistycznej ferajnie! to szkodniki przecie nie od dzisiaj!
    to i inwestorzy uwazaja na to gdzie moga znalezc sie ich pieniadze!

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Partner serwisu - Zinel

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA