PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Inwestorzy nie zwalniają tempa. Rekord na rynku biurowym

  • Autor: propertynews.pl
  • 15 wrz 2016 13:40

Inwestorzy nie zwalniają tempa. Rekord na rynku biurowym Richard Aboo, partner, dyrektor Działu Powierzchni Biurowych firmy Cushman & Wakefield (mat.pras.)

Pierwsze półrocze 2016 r. okazało się rekordowe pod względem ilości podaży nowej powierzchni na polskim rynku biurowym. - Polska jest nadal atrakcyjnym miejscem do lokowania biznesu, zwłaszcza dla firm z sektora technologicznego i finansowego. Przewidujemy, że ten trend utrzyma się do końca bieżącego roku, który może okazać się rekordowy – mówi Richard Aboo, partner, dyrektor Działu Powierzchni Biurowych firmy Cushman & Wakefield.

REKLAMA

Jak wynika z najnowszego raportu C&W „Property Times: Rynek biurowy w fazie wzrostu”, całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej w Polsce na koniec pierwszej połowy 2016 roku wynosiły 8,7 mln mkw. Liderem pozostaje Warszawa, natomiast w regionach uwidacznia się przewaga Krakowa, Wrocławia oraz Trójmiasta. Na rynek dostarczono blisko 572 tys. mkw. (z czego 350 tys. mkw. - 58 proc. w Warszawie i 222 tys. mkw. - 42 proc. na rynkach regionalnych), co stanowi nowy rekord podaży względem półrocza.

Na koniec pierwszej połowy 2016 r. w Warszawie i ośmiu największych miastach regionalnych (Kraków, Wrocław, Trójmiasto, Katowice, Poznań, Łódź, Szczecin, Lublin) łączne zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej wyniosły 8,7 mln mkw. Najwięcej powierzchni znajduje się w Warszawie (4,99 mln mkw.), Krakowie (833 tys. mkw.), Wrocławiu (757 tys. mkw.) i Trójmieście (629 tys. mkw.).

Pierwsze półrocze 2016 r. okazało się rekordowe pod względem ilości podaży nowej powierzchni dostarczonej na polski rynek powierzchni biurowych. Ukończono w sumie 572 tys. m kw., z czego 350 tys. mkw. (58 proc.) w Warszawie i 222 tys. m kw. (42 proc.) na rynkach regionalnych. Największe projekty zlokalizowane były w stolicy, m.in.: Warsaw Spire Tower (59,1 tys. mkw., Ghelamco), Gdański Business Center II bud. C i D (łącznie 49 tys. mkw., HB Reavis) i Q22 (46,4 tys. mkw., Echo Investment). Natomiast w regionach pozwolenie na użytkowanie uzyskały: Tryton Business House (21,3 tys. mkw., Echo Investment) w Gdańsku, O3 Business Campus I (19,2 tys. mkw., Echo Investment) w Krakowie, University Business Park (18,7 tys. mkw., GTC) w Łodzi czy Pegaz (18,5 tys. mkw., UBM Polska) we Wrocławiu.

Najmniej powierzchni w pierwszej połowie 2016 r. dostarczono na rynek szczeciński (7,2 tys. mkw.) i lubelski (brak nowych otwarć).

– Do końca 2016 r. zasoby powierzchni biurowej w Polsce powinny wzrosnąć o kolejne 310 tys. mkw., dlatego spodziewamy się kolejnego rekordowego poziomu rocznej podaży. W miastach regionalnych do końca roku przewidujemy, że najwięcej nowej powierzchni powstanie w Krakowie (87,8 tys. mkw.), Trójmieście (46,8 tys. mkw.) i Katowicach (44,7 tys. mkw.). Analiza dynamiki wzrostu zasobów w latach 2017–2018 wskazuje, że jeśli cała powierzchnia znajdująca się obecnie w planach, tj. ponad 1,5 mln mkw., z czego ok. 771 tys. mkw. w Warszawie i 751 tys. mkw. na pozostałych rynkach, zostanie zrealizowana, podaż w kolejnych dwóch latach w Polsce może osiągnąć równie wysokie wartości – mówi Bolesław Kołodziejczyk, starszy konsultant w Dziale Doradztwa i Analiz Rynkowych w Cushman & Wakefield.

  • 1
  • 2
  • asp80 2016-09-20 13:57:41
    Fajnie że tak się wiele dzieje jednak ja nie jestem fanką szklanych biurowców w centrum miasta. Zdecydowanie wole rozwiązania takie jak np. w Koneserze na Pradze gdzie połączono rewitalizację wielkiego pustego pofabrycznego kwartału z tworzeniem nowych miejsc na biura. Takie rozwiązania są lepsze bo bardziej pasują do struktury i zabudowy miast.

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA