PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Inwestorzy oczekują wzrostu wartości nieruchomości

  • Autor: Propertynews.pl
  • 16 lut 2016 10:14

Inwestorzy oczekują wzrostu wartości nieruchomości Fot. Fotolia

Konsekwentny wzrost polskiej gospodarki umacnia optymistyczne nastroje inwestorów. Na rynku najmu, mimo poprawy warunków i ożywienia na rynku pracy, napędzających popyt najemców na nowe powierzchnie, szybko rosnąca podaż może tymczasowo utrzymać presję na stawki czynszu - wynika z badań RICS.

REKLAMA

Kluczowe trendy makroekonomiczne

Rok 2015 był rokiem silnego wzrostu gospodarczego Polski, ze wzrostem PKB na poziomie 3.5%. Siłą napędową polskiej gospodarki pozostał popyt wewnętrzny, stymulowany wzrostem zatrudnienia, wzrostem dochodów i poprawiającymi się warunkami finansowymi – oczekuje się, że rok 2016 przyniesie kontynuację tych pozytywnych trendów. Wciąż wysokie zaufanie biznesu do gospodarki powinno przełożyć się na dalszy silny wzrost nakładów brutto na środki trwałe, który w latach 2014 i 2015 wyniósł odpowiednio około 10% i 7%. Negatywny aspekt w ogólnie pozytywnym obrazie polskiej gospodarki może w przyszłości stanowić import, który wobec silnego wewnętrznego popytu rośnie w tempie nieco szybszym niż eksport. Bilans handlowy netto może zaważyć na pnącym się nieśmiało w górę PKB. Polska gospodarka konsekwentnie podąża ścieżką wzrostu co umacnia optymistyczne nastroje inwestorów komercyjnego rynku nieruchomości. Na rynku najmu, mimo poprawy warunków i ożywienia na rynku pracy, napędzających popyt najemców na nowe powierzchnie komercyjne, szybko rosnąca podaż może tymczasowo utrzymać presję na stawki czynszu.

Rynek najmu

Wskaźnik nastrojów najemców zdecydowanie wspiął się w górę wciąż jednak pozostając w negatywnym obszarze i osiągając (-9). Pod koniec minionego roku popyt ze strony najemców znacząco przyspieszył we wszystkich sektorach rynku na czele z biurowym. Podaż wolnej powierzchni nadal znacząco rosła, przede wszystkim w sektorze biur. W efekcie we wszystkich sektorach rynku wzrosła wartość pakietów zachęt ze strony właścicieli nieruchomości. Wobec przewagi wzrostu podaży nad wzrostem popytu w nadchodzących 12 miesiącach oczekiwany jest spadek stawek czynszu w większości sektorów, z niewielkim wzrostem w sektorze powierzchni handlowych typu prime.

Rynek inwestycyjny

Wskaźnik nastrojów inwestorów w czwartym kwartale wzrósł do +37 i był to najlepszy rezultat od 2011 roku sygnalizujący zdecydowane tempo poprawy ogólnej dynamiki rynku inwestycyjnego. Liczba zapytań ze strony inwestorów wzrosła we wszystkich sektorach rynku, napędzając rosnący coraz szybciej popyt ze strony polskich i zagranicznych inwestorów. Podaż nieruchomości na sprzedaż spadła w sektorach przemysłowym i handlowym i marginalnie wzrosła w sektorze biurowym. Oczekiwania odnośnie do wartości kapitałowych w perspektywie 12 miesięcy są na powrót pozytywne, z oczekiwanym wzrostem cen najlepszych lokalizacji we wszystkich sektorach rynku.

  • 1
  • 2

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Partner serwisu - Zinel

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA