PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Inwestorzy szukają okazji. Znajdują je w Trójmieście

  • Autor: Propertynews.pl
  • 02 mar 2017 15:44

Inwestorzy szukają okazji. Znajdują je w Trójmieście Adam Nowacki – prezes zarządu Querco Property

Fundusze inwestycyjne doceniają potencjał Trójmiasta. Potwierdzają to ostatnie transakcje. - Rynek ma przed sobą wielką przyszłość - ocenia w rozmowie z Propertynews.pl Adam Nowacki, prezes zarządu Querco Property.

REKLAMA

Jak oceniają Państwo potencjał trójmiejskiego rynku biurowego, zarówno jeśli chodzi o podaż, jak i popyt na powierzchnie?

Według naszych analiz zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej Trójmiasta istotnie przekraczają granicę 600 tys. mkw. W zależności od metodologii klasyfikacji powierzchni z trzech miast wchodzących w skład aglomeracji zdecydowanie najwięcej nowoczesnej powierzchni biurowej znajduje się w Gdańsku. Szczególnie ostatnie lata przyniosły dynamiczny przyrost nowej powierzchni. Rozwój ten napędzany był przede wszystkim, przez lokalnych deweloperów, co odróżniało Trójmiasto od innych rynków. Aktualnie jednak cecha ta powoli się zaciera, dzięki aktywności inwestorów spoza lokalnego rynku (np. Hines, Echo Investment, Vastint, Skanska) jak i transakcjom na rynku inwestycyjnym, gdzie projekty realizowane przez deweloperów znajdują uznanie pośród funduszy inwestycyjnych.

Czy obserwujecie Państwo nowe trendy, jeśli chodzi o lokalny rynek powierzchni biurowych?

Od kilkunastu miesięcy obserwujemy pojawianie się powierzchni biurowej w projektach A klasowych na rynku wtórnym. Najemcy, zachęcani przez deweloperów w nowych inwestycjach wyższym standardem, często bardziej atrakcyjnymi stawkami czynszu najmu, czy też dodatkowymi gratyfikacjami, niechętnie przedłużają umowy najmu w aktualnie zajmowanych lokalizacjach, co przekłada się na spadek czynszów w projektach, które jeszcze kilka lat temu stanowiły o poziomie stawek najmu w budynkach najwyższej klasy.

Co decyduje o atrakcyjności inwestycyjnej Trójmiasta?

Doskonałe zaplecze edukacyjne, co za tym idzie dobrze wykształcona młoda kadra ze znajomością języków obcych oraz pojawienie się nowej powierzchni biurowej, która umożliwia globalnym firmom zabezpieczenie potencjalnego rozwoju, spowodowało w ostatnich latach bardzo dużą aktywność najemców, co dodatkowo rozbudziło chęci deweloperów na nowe inwestycje. Taka sytuacja powoduje bardzo szybki wzrost podaży, co przekłada się na istotną konkurencyjność po stronie wynajmujących wymuszając to, coraz większe i bardziej rozbudowane pakiety zachęt dla najemców, co jeszcze kilka lat temu nie funkcjonowało na rynku trójmiejskim, a dziś jest swego rodzaju standardem.

  • 1
  • 2

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions Partner serwisu - Zinel

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA