PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Inwestorzy trzymają rękę na nieruchomościowym pulsie Europy Centralnej

  • Autor: propertynews.pl
  • 25 maj 2016 08:17

Inwestorzy trzymają rękę na nieruchomościowym pulsie Europy Centralnej Sesja Nieruchomości komercyjne w Europie Centralnej, EEC 2016

Rynkowi gracze bacznie obserwują wydarzenia na świecie, które mogą wpłynąć na globalne trendy w sektorze nieruchomości komercyjnych. W skali makro to np. referendum brytyjskie, a na polskiej scenie - chociażby konsekwencje nowych przepisów dotyczących ziemi rolnej. Jak klimat polityczny wpływa na nieruchomości i jak ważne jest ryzyko składników makroekonomicznych i politycznych? Te pytania stawiał panelistom sesji „Nieruchomości komercyjne w Europie Centralnej” Tomasz Buras, dyrektor zarządzający Savills, podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego 2016.

REKLAMA

Od zawsze mówi się, że branża hotelarska to swego rodzaju termometr inwestycyjny i papierek lakmusowy gospodarki. Na razie w tym sektorze nie widać wyraźnych sygnałów spowolnienia. - Patrząc na wyniki hoteli, nie dostrzegamy różnicy w porównaniu z ubiegłym rokiem – mówił Franz Jurkowitsch, prezes zarządu, Warimpex Finanz- und Beteiligungs AG. – Także jeśli chodzi o biura, rynek warszawski jest nadal stosunkowo konkurencyjny, a nasze decyzje inwestycyjne, podjęte wiele lat temu, profitują. W miastach regionalnych, takich jak Kraków i Łódź też jest duże zapotrzebowanie na powierzchnie biurową. Nie odnotowuję wielkiej zmiany w porównaniu z poprzednimi latami – podsumował Franz Jurkowitsch.

Jurkowitsch zaznaczył, że w najbliższej przyszłości Warimpex nie zmieni polityki i nadal będzie rozwijać się na rynku hotelarskim. Podobna dynamika wzrostu firmy ma też być zachowana w sektorze biurowym. - Oczywiście w przypadku hoteli ich sprzedaż zajmuje więcej czasu – podsumował.

Idzie nowe

W każdym segmencie rynku nieruchomości komercyjnych w Europie Centralnej i Polsce mamy do czynienia z nowym otwarciem. Tak jest i ze wspomnianym sektorem hoteli, który dzięki wzrostom obłożenia, debiutom nowych sieci, ale także sukcesowi branży nowoczesnej powierzchni biurowej, ma szansę na przyspieszenie. Dziś zapotrzebowanie na hotele zaczyna się pojawiać nie tylko w oczywistych lokalizacjach jak centrum stolicy, ale też w takich dzielnicach jak Mokotów czy Wola. O planach takich inwestycji mówił Janusz Mitulski, dyrektor ds. Rozwoju na Europę Środkowo−Wschodnią, Marriott International. - Mariott już reaguje na te trendy. Nie możemy jednak zdradzić szczegółów, dopóki nie zostanie podpisana umowa z franczyzobiorcą - podkreślił.

Inwestowaniu w hotele sprzyja rozwój rynku turystycznego. W 2015 roku liczba turystów zagranicznych zwiększyła się w Polsce o 13 mln, a wydatki z 7 mld euro w 2011 roku wzrosły do niemal 13 mld euro w 2015 roku. - Mieliśmy kilka znaczących imprez kulturalnych i sportowych. Z pięciu największych miast Polski największy skok był we Wrocławiu - mówił Janusz Mitulski.

Zwrócił jednak uwagę, że RevPAR miast Europy Środkowej jest wciąż niższy niż w miastach Europy Zachodniej. - Jest zapotrzebowanie na hotele, ale trzeba mieć właściwą markę i produkt, który może sprawdzić się w cięższych czasach - zaznaczył.

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Partner serwisu - Zinel

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA