PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Inwestorzy włączyli pauzę

  • Autor: propertynews.pl
  • 19 maj 2016 14:42

Inwestorzy włączyli pauzę Nigel Almond, dyrektor Capital Markets Research w Cushman & Wakefield

W pierwszym kwartale br. nastąpiło chwilowe spowolnienie aktywności na europejskim rynku inwestycyjnym nieruchomości komercyjnych - wynika z najnowszego raportu Cushman & Wakefield.

REKLAMA

Wolumen transakcji inwestycyjnych wyniósł 45,6 mld EUR, czyli o 14 proc. mniej niż w I kw. 2015 r. i 15 proc. poniżej średniej dla analogicznego okresu z trzech lat. Wolumen roczny, liczony do końca I kw. 2016 r., wyniósł 276,5 mld EUR, czyli o 6 proc. mniej niż w poprzednim kwartale. Spowolnienie świadczy o tym, że rynek potrzebuje czasu po rekordowym 2015 r.

 – Co prawda wyniki z pierwszego kwartału mogą nieco rozczarowywać, ale aktywność inwestycyjna w Europie jest z roku na rok coraz wyższa. Wielka Brytania nadal przyciąga najwięcej kapitału, jednak jej udział w rynku maleje, w miarę jak inwestorzy szukają możliwości inwestycji w innych lokalizacjach. Największe wzrosty odnotowaliśmy w innych krajach Europy – mówi Nigel Almond, dyrektor Capital Markets Research w Cushman & Wakefield.

Sytuacji na brytyjskim rynku inwestycyjnym zaszkodziły nieco obawy przed wyjściem kraju z UE – wolumen transakcji osiągnął poziom 13,9 mld EUR, czyli o 30 proc. mniej niż w analogicznym okresie przed rokiem. Jest to jednak nadal dobry wynik, jeśli wziąć pod uwagę średnią z ostatnich 10 lat. W porównaniu do bardzo mocnego I kw. 2015 r., aktywność inwestycyjna we Francji spadła aż o 47 proc., do 3 mld EUR. Również w Niemczech, gdzie zainwestowano 7,9 mld EUR, wolumen transakcji spadł w stosunku do I kw. 2015 r. o 18 proc. W przygotowaniu jest jednak wiele transakcji, a inwestorzy wykazują duże zainteresowanie, więc spadki będą prawdopodobnie krótkotrwałe.

Poza trzema największymi rynkami wolumen transakcji wzrósł o 15 proc. w porównaniu do I kw. 2015 r. i sięgnął 21,6 mld EUR, co wskazuje na coraz lepszą sytuację gospodarczą na kontynencie. Dalsze wzrosty zaobserwowano na południu Europy – we Włoszech (+43 proc. do 1,5 mld EUR) i Hiszpanii (+22 proc. do 3,4 mld EUR). W Holandii odnotowano zwyżkę równą 43 proc. – zawarto transakcje na 2,5 mld EUR. Świadczy to o rosnącym zainteresowaniu inwestorów nieruchomościami spowodowanym rozwiązaniem problemów wcześniejszego ich zadłużenia. Również na rynkach skandynawskich I kw. 2016 r. zakończył się z dobrym wynikiem: w Szwecji wolumen transakcji był o 22 proc. wyższy niż w tym samym okresie przed rokiem, a w Finlandii – aż o 285 proc.

Inwestorzy są coraz bardziej aktywni także w Europie Środkowo-Wschodniej. Roczny wolumen transakcji w tym regionie, liczony do końca I kw. 2016 r., wyniósł 7 mld EUR, o 7proc. więcej niż rok wcześniej. Choć jest to wynik niższy niż wzrost na poziomie 23 proc. odnotowany dla całej Europy, Polska wyróżniała się na tle pozostałych państw regionu – roczny wolumen transakcji wzrósł w tym okresie o 55proc. i drugi kwartał z rzędu przekroczył 4 mld EUR. To najlepsze wyniki od 2007 r., które potwierdzają coraz większą atrakcyjność rynków Europy Środkowo-Wschodniej dla inwestorów.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - TDJ Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA