PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Inwestorzy z Chin i USA zdominują londyński rynek nieruchomości komercyjnych

  • Autor: Propertynews.pl
  • 17 lut 2015 10:15

Inwestorzy z Chin i USA zdominują londyński rynek nieruchomości komercyjnych

Kapitał z Chin i Stanów Zjednoczonych zdominuje rynek nieruchomości komercyjnych w Londynie w 2015 roku. Środki zainwestowane w 2014 roku przez chińskich inwestorów wyniosły £2.2 mld, i przewyższyły wolumenem wartość wszystkich inwestycji zagranicznych, w których brali udział kupujący z Europy.

REKLAMA

Dane opracowane przez Savills pokazują, że z £21 mld zainwestowanych na londyńskim rynku, £14,6 mld pochodziło od zagranicznych nabywców i stanowiło 70% ogólnego wolumenu transakcji. Savills podaje, że inwestorzy z USA wydali £3,4 mld, z Chin £2,2 mld, a z Kataru £2,1 mld. W 2013 roku główni inwestorzy pochodzili natomiast z Kuwejtu (£2,1 mld), Singapuru (£1,7 mld) i Hong Kongu (£785 mln).

- Amerykańscy inwestorzy są od lat aktywni na polskim rynku nieruchomości komercyjnych. Z kolei zainteresowanie inwestorów z Azji jest jak dotąd niewielkie i dotyczy, np. kapitału z Korei, Kataru czy Singapuru. Czynniki, które mogą mieć tu decydujące znaczenie, to np. wielokrotnie wyższa podaż produktów na innych europejskich rynkach, ich znajomość i ocena ich ryzyka. Niewykluczone, że w nieodległej przyszłości inwestorzy z Chin czy innych krajów azjatyckich dostrzegą atrakcyjność rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce - mówi Piotr Puchalski, associate director w Dziale Doradztwa Inwestycyjnego Savills w Polsce.

China Life, który zakupił nieruchomość przy ulicy Upper Bank 10 w Londynie, to jeden z największych nowych inwestorów w 2014 roku. Chińscy inwestorzy byli najliczniejszą grupą kupujących z Azji, w tym deweloperzy: Shanghai Greenland, Ping An Trust i China Overseas Land Investment. Savills zauważa, że działalność tych inwestorów nie ogranicza się do jednej transakcji i oczekuje dalszego wzrostu ich aktywności.

Amerykańscy inwestorzy, w tym Blackstone, Kennedy Wilson i Hines, wzięli udział w kilku większych transakcjach, takich jak: Alban Gate, Buckingham Palace 111 i Cabot Square 25. Zakup nieruchomości w Working był pierwszą transakcją Northstar w Wielkiej Brytanii, która poprzedziła przejęcie portfela czterech nieruchomości w Londynie o wartości €1,1 mld przez tego inwestora. Inni nowi inwestorzy, reprezentowani przez Savills, pochodzą z Tajwanu, Turcji, Singapuru, Izraela i Jemenu.

- Finansowanie jest istotnym czynnikiem przyciągającym międzynarodowych inwestorów, a spadek stóp swap i konkurencja między kredytodawcami, czynią pożyczki tańszymi. Ponadto, kondycja rynku najmu cieszy się wysokim poziomem zaufania, co przekłada się a stopniowy wzrost czynszów - komentuje Rasheed Hassan, dyrektor Działu Inwestycji Zagranicznych w Savills.

  • 1
  • 2

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Poland Partner serwisu - Workplace

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA