PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Inwestorzy z Chin i USA zdominują londyński rynek nieruchomości komercyjnych

  • Autor: Propertynews.pl
  • 17 lut 2015 10:15

Inwestorzy z Chin i USA zdominują londyński rynek nieruchomości komercyjnych

Kapitał z Chin i Stanów Zjednoczonych zdominuje rynek nieruchomości komercyjnych w Londynie w 2015 roku. Środki zainwestowane w 2014 roku przez chińskich inwestorów wyniosły £2.2 mld, i przewyższyły wolumenem wartość wszystkich inwestycji zagranicznych, w których brali udział kupujący z Europy.

REKLAMA

Dane opracowane przez Savills pokazują, że z £21 mld zainwestowanych na londyńskim rynku, £14,6 mld pochodziło od zagranicznych nabywców i stanowiło 70% ogólnego wolumenu transakcji. Savills podaje, że inwestorzy z USA wydali £3,4 mld, z Chin £2,2 mld, a z Kataru £2,1 mld. W 2013 roku główni inwestorzy pochodzili natomiast z Kuwejtu (£2,1 mld), Singapuru (£1,7 mld) i Hong Kongu (£785 mln).

- Amerykańscy inwestorzy są od lat aktywni na polskim rynku nieruchomości komercyjnych. Z kolei zainteresowanie inwestorów z Azji jest jak dotąd niewielkie i dotyczy, np. kapitału z Korei, Kataru czy Singapuru. Czynniki, które mogą mieć tu decydujące znaczenie, to np. wielokrotnie wyższa podaż produktów na innych europejskich rynkach, ich znajomość i ocena ich ryzyka. Niewykluczone, że w nieodległej przyszłości inwestorzy z Chin czy innych krajów azjatyckich dostrzegą atrakcyjność rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce - mówi Piotr Puchalski, associate director w Dziale Doradztwa Inwestycyjnego Savills w Polsce.

China Life, który zakupił nieruchomość przy ulicy Upper Bank 10 w Londynie, to jeden z największych nowych inwestorów w 2014 roku. Chińscy inwestorzy byli najliczniejszą grupą kupujących z Azji, w tym deweloperzy: Shanghai Greenland, Ping An Trust i China Overseas Land Investment. Savills zauważa, że działalność tych inwestorów nie ogranicza się do jednej transakcji i oczekuje dalszego wzrostu ich aktywności.

Amerykańscy inwestorzy, w tym Blackstone, Kennedy Wilson i Hines, wzięli udział w kilku większych transakcjach, takich jak: Alban Gate, Buckingham Palace 111 i Cabot Square 25. Zakup nieruchomości w Working był pierwszą transakcją Northstar w Wielkiej Brytanii, która poprzedziła przejęcie portfela czterech nieruchomości w Londynie o wartości €1,1 mld przez tego inwestora. Inni nowi inwestorzy, reprezentowani przez Savills, pochodzą z Tajwanu, Turcji, Singapuru, Izraela i Jemenu.

- Finansowanie jest istotnym czynnikiem przyciągającym międzynarodowych inwestorów, a spadek stóp swap i konkurencja między kredytodawcami, czynią pożyczki tańszymi. Ponadto, kondycja rynku najmu cieszy się wysokim poziomem zaufania, co przekłada się a stopniowy wzrost czynszów - komentuje Rasheed Hassan, dyrektor Działu Inwestycji Zagranicznych w Savills.

  • 1
  • 2

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Partner serwisu - Zinel

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA