PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Inwestycje płyną wartkim strumieniem do Europy Środkowo-Wschodniej. Kto skorzysta najbardziej?

  • Autor: propertynews.pl
  • 02 cze 2017 12:33

Inwestycje płyną wartkim strumieniem do Europy Środkowo-Wschodniej. Kto skorzysta najbardziej? Fot. Fotolia

W pierwszym kwartale napływ inwestycji do Europy Środkowo-Wschodniej był o 70 proc. wyższy rok do roku. Niemal połowa tego napływu dotyczyła sektora handlowego. Najszybszy wzrost notowano w sektorze hotelarskim - wynika z najnowszych analiz Colliers International.


REKLAMA

W pierwszym kwartale 2017 r. w całym regionie Europy Środkowo-Wschodniej odnotowano dobre wyniki makroekonomiczne. Do imponującego wzrostu PKB w Europie Środkowo-Wschodniej w I kwartale, według wstępnych danych o 2,9 proc. –5,7 proc. rok do roku, przyczyniły się wzrost produkcji przemysłowej, sprzedaż detalicznej i eksportu.

Napływ środków do Europy Środkowo-Wschodniej był w pierwszym kwartale 2017 o 70 proc. wyższy niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Poziom 2,8 mld euro o 0,5 mld euro przekroczył wstępnie szacowaną kwotę 2,3 mld euro, którą wskazaliśmy na początku kwietnia. Do tego znaczącego wzrostu szczególnie przyczyniły się inwestycje w Republice Czeskiej (udział 56 proc.) i na Węgrzech (19 proc.). Dokładniejsza analiza danych pokazuje, że na sektor handlowy przypadła prawie połowa (47 proc.) kapitału inwestycyjnego, pozostawiając w tyle sektor biurowy z 21 proc. Co ciekawe, największy wzrost odnotowano w sektorze hotelarskim, w którym jedna transakcja portfelowa przyczyniła się do osiągnięcia poziomu 415 mln euro (15 proc.), co świadczy o prężnym wzroście gospodarczym.

Eksperci zwrócili uwagę, że inwestycje krajowe w Europie Środkowo-Wschodniej stanowiły 27 proc. całości, a kolejne 18 proc. dotyczyło przepływów inwestycyjnych między krajami regionu.

— Kapitał z Republiki Czeskiej płynący na Słowację, na Węgry, do Rumunii i Polski stanowił większość tej aktywności inwestycyjnej. Nastąpiło to jeszcze przed 6 kwietnia br., kiedy to Czechy po trzech latach poluzowały politykę utrzymywania niskiej wartość korony czeskiej, co prawdopodobnie zwiększy siłę nabywczą Czechów. W porównaniu do 2016 roku, kiedy to inwestycje z Azji i RPA stanowiły jedne z głównych źródeł kapitału, w I kwartale 2017 roku ich udział spadł odpowiednio do 2 proc. i 0 proc. Oznacza to, że Europa odzyskała nieco „udział w rynku” ze swoimi 31 procentami - komentuje Mark Robinson, specjalista ds. badań rynku w regionie CEE w Colliers International.

Czy zeszłoroczna wartość transakcji inwestycyjnych na poziomie 12,2 mld euro zostanie przekroczona w roku 2017? - Patrząc na pozytywy, dobre wyniki makroekonomiczne w całym regionie w pierwszym kwartale zaskoczyły większość komentatorów – silny wzrost produkcji przemysłowej, sprzedaży detalicznej i eksportu (w tym ożywienie gospodarcze Niemiec) przyczyniły się do imponującego wzrostu PKB w Europie Środkowo-Wschodniej w I kwartale, według wstępnych danych o 2,9 proc.–5,7 proc. rok do roku. Kolejną krzepiącą wiadomością dla rynku nieruchomości w regionie CEE jest opublikowany niedawno indeks Instytutu IFO, obrazujący nastroje niemieckich przedsiębiorców w maju, na maksymalnym w tym cyklu poziomie 106,5- mówi Mark Robinson.

Jak podawał Colliers w raporcie „CEE Outlook” ze stycznia 2017 r., głównym ryzykiem pozostaje wzrost kosztów finansowania transakcji, o czym świadczy rosnąca rentowność obligacji: na razie nie wydaje się jednak prawdopodobne, aby odwrócenie się tego trendu było wystarczające do spowolnienia tempa, obserwowanego w tym roku.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - TDJ Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Workplace Solutions Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - RD BUD

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA