PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Inżynierowie nie produkują się tak szybko, jak biurowce

  • Autor: Propertynews.pl
  • 12 gru 2014 10:34

Inżynierowie nie produkują się tak szybko, jak biurowce

Wrocławski rynek powierzchni biurowej od kilku lat postrzegany jest jako jeden z najbardziej perspektywicznych wśród polskich miast regionalnych. Miasto aktywnie pozyskuje inwestorów, a deweloperzy realizują kolejne projekty, jednak największym zagrożeniem może okazać się brak pracowników - uważają paneliści sesji biurowej Property Forum 2014 Wrocław.

REKLAMA

Dziś Wrocław to lokalizacja postrzegana przez branżę biurową bardzo perspektywicznie. W 2005 roku firma HP miała olbrzymi problem ze znalezieniem optymalnej powierzchni. Dziś kilkunastotysięczne umowy najmu zawierane są niemalże „od ręki". Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy jest polityka miasta, która ma na celu nie tylko zaspokajanie potrzeb deweloperów, ale również przyciąganie najemców.

Miasto aktywne
- Wrocław oferuje deweloperom bardzo szeroki zakres wsparcia podczas przygotowania inwestycji. Staramy się też prowadzić aktywną politykę tworzenia miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego - tłumaczył Łukasz Czajkowski, dyrektor Centrum Wspierania Biznesu, Agencja Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej. - Dodatkowo staramy się działać kompleksowo w zakresie wsparcia najemców z sektora BPO. Chodzi tu przede wszystkim o dotarcie do ich pracowników, o takie stworzenie warunków życia, by chcieli tu przyjeżdżać - dodał przedstawiciel ARAW.

Jak dodaje Radomir Grucza, członek zarządu i dyrektor ds. marketingu i sprzedaży, Research & Engineering Center, miasto charakteryzuje się jednym z najszybszych procesów wydawnia pozwoleń na budowę. - Dzięki temu mogliśmy robić rzeczy niemożliwe w innych ośrodkach - dodał.

Ze współpracy z miastem zadowoleni są także ogólnopolscy deweloperzy. - Wrocław to pierwszy rynek gdzie rozpoczęliśmy ekspansję poza Warszawą. Do tej pory zrealizowaliśmy tu najwięcej inwestycji komercyjnych spośród rynków regionalnych. To nie jest przypadek - zauważył Łukasz Kwieciński, menadżer ds. zarządzania wartością budynków w Skanska Property Poland. Sielanka na rynku nie może jednak trwać wiecznie. Zdaniem panelistów jedno z największych zagrożeń to możliwy spadek popytu na powierzchnie biurowe wynikający z braków na rynku pracy.

Pracownicy potrzebni od zaraz
- W ostatnim czasie we Wrocławiu rozpoczęło działalność tak duża liczba firm, że trudno jest obecnie znaleźć dobrych pracowników - komentował Radomir Grucza. - Inżynierowie nie produkują się tak szybko, jak biurowce - dodał przedstawiciel REC.

Na rynku szczególnie brakuje pracowników z branży IT. - Problemem jest nie tylko niedobór wykształconych pracowników w całej Polsce, ale także konieczność konkurowania o kadry z firmami niemieckimi. Inżynierowie nie produkują się tak szybko, jak biurowce - dodał Grucza.

  • AM 2014-12-16 12:37:05
    Dlatego inwestorzy produkcyjni powinni tez inwestować winnych miastach. Dla przykłady we Wlocławku ok. 10000 osób w wieku produkcyjnym jest zarejestrowanych w PUP, w tym kilka tysięcy z wyższym wykształceniem.

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Partner serwisu - Zinel

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA