PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

IoT motorem dla rozwoju ekobudownictwa

  • Autor: Propertynews.pl
  • 10 sie 2017 10:41

IoT motorem dla rozwoju ekobudownictwa Fot. Fotolia

Ekobudownictwo nie zwalnia. Liczba zielonych budynków sukcesywnie rośnie - przede wszystkim w sektorze komercyjnym. Biurowce, już w standardzie, wykorzystują nowoczesne technologie do zarządzania obiektem. Są przez to bardziej ekologiczne i coraz częściej pożądane przez najemców.

REKLAMA

Eksperci Schneider Electric spodziewają się, że trend ekobudownictwa się utrzyma, a liczba kolejnych inwestycji w inteligentne, efektywne energetycznie budynki będzie wzrastać. 

- To naturalny kierunek, jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że 75 proc. kosztów ponoszonych w całym okresie istnienia budynku stanowią wydatki na konserwację i eksploatację, a 30 proc. energii zużywanej w budynkach marnuje się z powodu nieefektywnego jej wykorzystania. Co więcej jej koszty stale rosną, wpływając na obiekty wszystkich typów i rozmiarów, niezależnie od ich lokalizacji. Dlatego, inwestorzy będą coraz chętniej korzystać z innowacyjnych systemów zarządzania, dzięki którym budynki staną się bardziej energooszczędne i przyjazne dla użytkownika – mówi Anna Nowak-Jaworska, wiceprezes Pionu Building na Klaster Polska, Czechy i Słowacja w Schneider Electric.

Aby osiągnąć ten cel, muszą korzystać z technologii, które wykorzystują dynamiczny rozwój Internetu Rzeczy i pozwalają zintegrować komunikujące się ze sobą urządzenia, lokalne zarządzanie, aplikacje, analitykę i usługi na każdym poziomie funkcjonowania budynku. Dlatego Schneider Electric stworzył EcoStruxure Building, platformę, która dostarcza i integruje te wszystkie elementy. Trzeba pamiętać, że inteligentne budownictwo to nie tylko nowe inwestycje - w rozwiniętych gospodarkach wybudowano już, co najmniej połowę budynków, które będą używane w roku 2050. To oznacza, że na wadze zyska też modernizacja już wybudowanych obiektów, których przestarzałe systemy są źródłem nieefektywnego wykorzystania energii.

Pod znakiem nowego podejścia do zarządzania energią

Zapotrzebowanie na energię rośnie, a ta staje się coraz bardziej zdecentralizowana, zdekarbonizowana i zdigitalizowana. Świadczą o tym liczby: do 2040 r. aż 70 proc. nowych zasobów energetycznych będzie pochodziło z odnawialnych źródeł energii. Ma to istotne znaczenie zarówno dla inwestorów komercyjnych, jak i indywidualnych, planujących budowę swoich obiektów czy domów. Zastosowanie odpowiednich, nowoczesnych technologii automatyki pozwalających w pełni zarządzać zużyciem energii, będzie miało istotny wpływ na koszty użytkowania obiektu. Według danych Schneider Electric, 63 proc. firm wciąż używa arkusza kalkulacyjnego by śledzić dane związane z kosztami swoich mediów. Podobnie robią to użytkownicy domów. Tymczasem zastosowanie w domu czy biurowcu odpowiednich rozwiązań, np. czujników w połączeniu z aplikacją do sterowania ogrzewaniem czy oświetleniem, pozwala realnie wpływać na koszty i co więcej podpowiadać użytkownikowi jak tą energią zarządzać. To przejście od pasywnego do aktywnego zarządzania energią.

Dalszy dynamiczny rozwój ekobudownictwa w połączeniu z nowoczesnymi technologiami wymaga wypracowania kompleksowej strategii integrującej obszar efektywności energetycznej i politykę zrównoważonego rozwoju. Dodatkowo wdrożenie technologii, które będą dostarczały danych ze wszystkich poziomów organizacji i przetwarzały je w cenne informacje, pozwoli ograniczyć koszty operacyjne, a także negatywny wpływ na środowisko. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - TDJ Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA