PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

IT Loft Park w Tychach ma już najemców. W planach kolejne inwestycje

  • Autor: PAP
  • 20 lis 2015 18:09

IT Loft Park w Tychach ma już najemców. W planach kolejne inwestycje Nowy park technologiczny IT Loft Park w Tychach. fot. IT Loft Park

Otwarty na początku listopada nowy park technologiczny IT Loft Park w Tychach ma już pierwszych najemców. Park mieści się w zrewitalizowanej słodowni tyskiego Browaru Obywatelskiego.

REKLAMA

 

W ciągu trzech lat zarządzająca parkiem spółka zamierza jeszcze zrewitalizować mieszczący się za słodownią kompleks warzelni i leżakowni. Przedstawiciele samorządu województwa wskazują, że już dotychczasowe działania to dobry przykład nadania nowej funkcji zabytkowemu obiektowi poprzemysłowemu - przy wsparciu środków unijnych.

Poświęcony technologiom informatycznym park technologiczny powstał w zmodernizowanym budynku historycznej słodowni z 1897 r. na terenie browaru, blisko Puszczy Pszczyńskiej. Wartą ponad 20 mln zł inwestycję zrealizowano przy pomocy środków unijnych. Projekt przewidujący 9,2 mln zł dotacji dla prac był częścią Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego na lata 2007-2013.

- W tym momencie na terenie parku działa już parę spółek. Prowadzimy rozmowy z grupą kolejnych, w tym również strategicznych - zaznaczył reprezentujący przedsięwzięcie Michał Wiktor. W zrewitalizowanej słodowni o całkowitej pow. 8484 mkw. spółki mogą lokować się na czterech naziemnych kondygnacjach (korzystając m.in. z laboratorium IT czy parkingu na 280 samochodów).

Przedstawiciele parku akcentują specyficzny klimat udostępnianych wnętrz o parametrach loftu - przystosowanych do pracy biurowej łącznie kilkuset osób. Zaadaptowano je według projektu ABC Pracowni Projektowej z Zabrza. Zdaniem architekta i konserwatora zabytków, członka zarządu woj. śląskiego Henryka Mercika, rezultat to dobry przykład rewitalizacji.

"Uzyskano efekt w postaci powierzchni biurowej wysokiej klasy do wynajęcia, zachowując to, co w tym obiekcie najcenniejsze. Elementy konstrukcyjne odsłonięto. Całość została z dużym smakiem odrestaurowana, zyskując nowa funkcję. Widać, że od początku do końca wszystko było tu pod kontrolą architekta" - ocenił Mercik.

Jak podkreślił, to też praktycznie modelowy przykład, jak powinno się wykorzystywać środki zewnętrzne - w tym wypadku unijne. "Uratowano obiekt, który jest elementem historii, miejsca, uratowano obiekt poprzemysłowy, który z tego względu jest trudny w adaptacji, i zyskano wartość dodaną w sensie najbardziej współczesnym" - podkreślił samorządowiec.

Mercik zaznaczył, że tworzenie loftów, powierzchni biurowych czy mieszkalnych w obiektach poprzemysłowych lub zespołach takich budynków to na Śląsku nadal rzadkość. Jego zdaniem zrewitalizowana słodownia Browaru Obywatelskiego powinna mieć wszelkie szanse, żeby w nowej funkcji dobrze funkcjonować.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - TDJ Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA