PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

IT potrzebuje nie tylko informatyków

  • www.pulshr.pl
  • 20 maj 2015 07:42

– Sięgamy po osoby bez wykształcenia technicznego, ale z odpowiednimi kompetencjami pozwalającymi im odnaleźć się w świecie IT – mówi Joanna Kucharska, dyrektor ds. HR i komunikacji w Sii, jednego z liderów usług IT i inżynierii w Polsce.

REKLAMA

Jak scharakteryzowałaby pani obecny rynek IT?

Joanna Kucharska, dyrektor ds. HR i komunikacji w Sii: – Z punktu widzenia pracodawcy nie jest to rynek łatwy. Wciąż brakuje kandydatów. Pracownicy są tego świadomi, dlatego duże są ich oczekiwania i roszczenia. Dodatkowo pracodawcy ścigają się w walce o najlepszych – a to jeszcze bardziej podnosi wymagania kandydatów.

Jak Sii radzi sobie z brakiem pracowników?

– Przede wszystkim prowadzimy kompleksowe działania employer brandingowe skierowane przede wszystkich do pracowników, a także kandydatów, które powodują, że jesteśmy postrzegani jako miejsce pracy z wyjątkową atmosferą, a to przyciąga nowych pracowników.

Ponadto sięgamy po osoby bez wykształcenia technicznego, ale z odpowiednimi kompetencjami pozwalającymi im odnaleźć się w świecie IT. Musimy pamiętać, że branża informatyczna to nie tylko programowanie czy administrowanie systemami. Istnieją stanowiska, jak np. analityk biznesowy, specjalista ds. dokumentacji technicznej, tester funkcjonalny czy kierownik projektu, które nie muszą być obsadzone przez informatyków. Właśnie na tego rodzaju stanowiska szkolimy osoby, które nie mają wykształcenia technicznego.

Proszę podać przykład.

– Na stanowisko technical writer, czyli osoby sporządzającej dokumentację, zatrudniliśmy osobę po polonistyce. Pracownica bardzo szybko się odnalazła w dziale IT i obecnie jest kierownikiem projektu.

W którym regionie Polski najtrudniej znaleźć dobrego informatyka?

– Każdy oddział Sii boryka się z innymi lokalnymi problemami – z liczbą pracowników, konkurencją czy poszukiwaniem wąskich specjalizacji. Poza tym specyfika poszczególnych jednostek jest różna.

W Gdańsku rynek jest dość mocno wysycony, jednak w tym rejonie poszukujemy łatwiejszych profili niż w Warszawie, np. java developer czy process developer. Z kolei w stolicy informatycy mają więcej możliwości, dlatego też stawiają wyższe wymagania. Z drugiej strony w Warszawie liczba kandydatów jest większa.

W Lublinie rynek pracy nie jest tak wysycony jak w innych miastach, dlatego też nie mamy tutaj dużych problemów z rekrutacją. Z kolei w Krakowie powstaje wiele start-upów, które są dla nas sporą konkurencją, a we Wrocławiu rywalizujemy z kilkoma dużymi firmami z branży IT.

Przeczytaj więcej

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - TDJ Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA