PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

J.W. Construction postawi kolejne biurowce w Warszawie - cały wywiad z wiceprezesem spółki

  • Autor: Propertynews.pl
  • 12 wrz 2011 13:57

J.W. Construction postawi kolejne biurowce w Warszawie - cały wywiad z wiceprezesem spółki

Jeden z największych polskich deweloperów mieszkaniowych, spółka J.W. Construction Holding SA dynamicznie wchodzi na rynek nieruchomości komercyjnych. Jak zdradził w rozmowie z portalem Propertynews.pl Tomasz Panabażys, wiceprezes firmy, obecnie realizuje ona trzy tego typu inwestycje, a w przygotowaniu ma cztery kolejne, m.in. w Warszawie. - W stolicy naszym celem jest wypełnienie luki funkcjonalnych powierzchni biurowych, zlokalizowanych poza centrum, jednak dobrze z nim skomunikowanych - zaznacza Tomasz Panabażys.

REKLAMA

Co spowodowało, że zdecydowali się Państwo rozszerzyć działalność o inwestycje biurowe?
Spowolnienie gospodarcze wskazało na potrzebę zabezpieczenia przychodów spółki dodatkowym źródłem wpływów. Rynek nieruchomości mieszkaniowych jest w Polsce nadal bardzo chłonny, jednak silne uzależnienie realnego popytu od dostępu klientów do kredytów hipotecznych zachęciło nas do rozszerzenia działalności deweloperskiej o stabilniejszą, komercyjną część rynku.
Zaznaczam, że nasza obecność na nowym rynku nie oznacza ograniczenia rozwoju portfolia inwestycji mieszkaniowych. Wręcz przeciwnie, oprócz rynku warszawskiego, rozpoczynamy inwestycje w Poznaniu, Łodzi, Katowicach czy Gdyni.

Jakie biurowce chce budować J.W. Construction?
Klasa i powierzchnia obiektu będzie zależała od potrzeb miejsca, w którym powstanie. Powierzchnia warszawskich inwestycji, które już realizujemy lub mamy w przygotowaniu, mieści się w przedziale od ok. 2,5 tys. mkw. do 72 tys. mkw. Z kolei te zlokalizowane poza stolicą to 20,5 tys. mkw.

Pierwsze kroki na rynku biurowym stawiają Państwo w Warszawie. Dziś w stolicy brakuje nowoczesnej powierzchni biurowej, szczególnie w centrum miasta. W perspektywie kilku lat lukę tę mogą jednak zapełnić realizowane właśnie inwestycje. Jak widzą Państwo swoje miejsce na warszawskim rynku biurowym?
Warszawa jako miasto stołeczne jeszcze długo nie przestanie się rozwijać. Naszym celem jest wypełnienie luki funkcjonalnych powierzchni biurowych, zlokalizowanych poza najbliższym centrum, jednak dobrze z nim skomunikowanych. Nasze inwestycje mają być atrakcyjne przede wszystkim ze względu na połączenie dobrej jakości i funkcjonalności z atrakcyjną ceną.

Na razie skupili się Państwo na rynku warszawskim. Czy można spodziewać się inwestycji biurowych poza stolicą?
Inwestycje komercyjne będziemy realizowali w kilku polskich miastach. Ta najbardziej prestiżowa powstaje już w Szczecinie. Mowa o nowoczesnym projekcie, w którym przewidziano przede wszystkim funkcjonalne powierzchnie biurowe. Budynek będzie posiadał 25 kondygnacji naziemnych i 3 podziemne, przeznaczone na parking z niemal 400 miejscami. Na niższych kondygnacjach znajdą się również lokale handlowe dedykowane prestiżowym markom, nieobecnym do tej pory w Szczecinie. Planowana wysokość obiektu to 125 metrów, co uczyni inwestycję najwyższym budynkiem na linii Berlin - Szczecin - Gdynia. Planowany termin zakończenia budowy to 2014 rok.

Na jakim etapie są inne przedsięwzięcia?
Nasz pierwszy projekt komercyjny w Warszawie - Jerozolimskie Point jest praktycznie zakończony. Prowadzimy intensywne rozmowy z wieloma potencjalnymi najemcami powierzchni z Polski i z zagranicy. Zainteresowanie jest duże. Spodziewamy się, że najdalej w październiku tego roku obiekt będzie gotowy do wejścia pierwszych partnerów.
Drugi projekt komercyjny realizujemy w Szczecinie. 23 września bieżącego roku odbędzie się ceremonia wbudowania kamienia węgielnego pod budowę biurowca. Nad komercjalizacją obiektu czuwają menedżerowie doskonale czujący lokalny rynek, do których napływa wiele sygnałów zainteresowania. Mamy nadzieję, że realizacja tak dużego projekt przetrze drogę kolejnym znaczącym inwestycjom w tej prężnie rozwijającej się części Polski.

Czy menedżerowie, o których Pan wspomina, to pracownicy J.W. Construction, czy też komercjalizację powierzono wyspecjalizowanej agencji?
Dobierając zespół osób, którym powierzono komercjalizacje powierzchni, kierowaliśmy się przede wszystkim specyfiką danego projektu. Inwestycjami warszawskimi zajęli się doświadczeni, wewnętrzni handlowcy, ale już w wypadku szczecińskiej inwestycji wsparliśmy się zewnętrznymi, świetnie znających lokalny rynek menedżerami.

Receptą na sukces inwestycji biurowej jest przede wszystkim lokalizacja. Mówi się, że na polskim rynku jest wiele okazyjnych projektów do przejęcia. Czy to może być dla Państwa sposób na pozyskanie gruntów pod nowe inwestycje?
Naprawdę atrakcyjnych projektów jest niewiele. Jeśli kusi lokalizacja, cena jest odpowiednio wysoka. Jeśli jest inaczej, często oznacza to ukryte mankamenty takiej inwestycji. Dysponujemy bankiem ziemi, który systematycznie rozszerzaliśmy, kupując grunty po atrakcyjnych cenach jeszcze przed ostatnią hossą.

Co powstanie na tych terenach?
Rozwój segmentu komercyjnego jest jednym z kluczowych elementów strategii spółki. Stąd łączna powierzchnia projektów komercyjnych, których budowę chcemy zakończyć do 2015 roku obejmuje łącznie 173,14 tys. mkw. PU. Obecnie realizujemy trzy inwestycje komercyjne. Jest to projekt w Szczecinie, Warszawie i Krynicy. W przygotowaniu mamy projekt we Wrocławiu oraz kolejne trzy w stolicy, których rozpoczęcie planowane jest na 2012 rok.

Czy w przyszłości w grę wchodzą także inne gałęzie rynku nieruchomości komercyjnych - magazyny bądź hotele?
Już teraz realizujemy prestiżową inwestycję hotelowo-rekreacyjną w Krynicy-Zdroju. Czarny Potok to czterogwiazdkowy hotel i pięciogwiazdowy ośrodek SPA/Wellness, na który składa się 12 budynków hotelowych o łącznej powierzchni 20 500 mkw. W inwestycji do dyspozycji gości będą również baza konferencyjno-szkoleniowa mogąca pomieścić jednorazowo do 500 osób oraz baza gastronomiczno-rozrywkowa.

Dziękuję za rozmowę
Małgorzata Burzec-Lewandowska

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • xavier 2011-10-25 18:24:50
    I tak uważam, że najciekawszą inwestycją w ostatnich latach jeśli chodzi o biurowce jest Business Park Marywilska. Te biurowce powstają na Żeraniu, ale nie są jeszcze w 100% ukończone. Mieszkam niedaleko i obserwuję jak to się rozwija.

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - TDJ Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA