PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Jak dbać o klimatyzację?

  • Autor: Propertynews.pl
  • 17 cze 2015 17:57

Pierwsze gorące dni to czas, kiedy po długiej przerwie coraz intensywniej zaczynamy wykorzystywać klimatyzatory w naszych biurach. Niestety, dla wielu z nas przyjemny chłód to także widmo powracających chorób i alergii. Jednak klimatyzacji nie należy się bać, tylko właściwie użytkować oraz poddawać systematycznej kontroli – radzą specjaliści z Sodexo On-Site Services, lidera na polskim rynku w zakresie kompleksowej obsługi technicznej nieruchomości.

REKLAMA

Zadaniem systemu klimatyzacyjnego jest utrzymanie optymalnej temperatury, wilgotności
oraz składu jakościowego powietrza. Klimatyzatory pobierają powietrze z pomieszczeń, w których są zainstalowane, aby je następnie schłodzić i odpowiednio nawilżyć. Nowoczesne urządzenia ułatwiają także życie alergikom oraz osobom chorującym na astmę. Wyposażone w tzw. filtry plazmowe, oczyszczają powietrze z kurzu i roztoczy oraz zapobiegają rozprzestrzenianiu się bakterii szkodliwych dla zdrowia. Są też skuteczną barierą oddzielającą pomieszczenia od alergenów znajdujących się na zewnątrz – pyłków kwiatów, drzew i traw. Tak więc system klimatyzacji powinien sprawdzać się idealnie w biurowcach, dlaczego więc powszechnie uważa się, że to siedlisko chorób?

– Sprawność układów klimatyzacyjnych zależy przede wszystkim od ich poprawnej obsługi oraz regularnych kontroli stanu higienicznego – przekonuje Michał Nowak, Menedżer Operacyjny ds. Technicznych z Sodexo, który na co dzień koordynuje obsługę techniczną, w tym m.in. prawidłowe funkcjonowanie instalacji HVAC (Heating, Ventilation, Air Conditioning) w kilku warszawskich biurowcach.

– W rzadko czyszczonych i nieodpowiednio konserwowanych urządzeniach rozwijają się roztocza, kolonie grzybów pleśniowych, bakterie oraz silne czynniki alergizujące. – dodaje.

Pracujący w takich warunkach ludzie mają nieustanne zapalenia śluzówek, przewlekłe zapalenia gardła, krtani oraz oskrzeli, bóle i zawroty głowy, są rozdrażnieni i mają problemy z koncentracją. Niestety jeśli 30% z pracujących ma takie dolegliwości to znaczy, że przebywają w tzw. chorym budynku, który w terminologii krajów zachodnich doczekał się nawet własnego określenia – Sick Building Syndrome.

Jednym z warunków utrzymania wysokiej jakości powietrza wewnątrz budynku jest jego regularna wymiana. Korzystając z najprostszego sposobu wentylacji, czyli wietrzenia przez otwarcie okna, należy pamiętać, że nie jest ono skuteczne jeśli głębokość pomieszczenia jest większa niż 8 metrów. Ponadto, chwilowy powiew z zewnątrz daje jedynie złudne poczucie, że oddychamy czystym, zdrowym i świeżym powietrzem.

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Poland Partner serwisu - Workplace

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA