PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Jak dbać o klimatyzację?

  • Autor: Propertynews.pl
  • 17 cze 2015 17:57

Pierwsze gorące dni to czas, kiedy po długiej przerwie coraz intensywniej zaczynamy wykorzystywać klimatyzatory w naszych biurach. Niestety, dla wielu z nas przyjemny chłód to także widmo powracających chorób i alergii. Jednak klimatyzacji nie należy się bać, tylko właściwie użytkować oraz poddawać systematycznej kontroli – radzą specjaliści z Sodexo On-Site Services, lidera na polskim rynku w zakresie kompleksowej obsługi technicznej nieruchomości.

REKLAMA

Zadaniem systemu klimatyzacyjnego jest utrzymanie optymalnej temperatury, wilgotności
oraz składu jakościowego powietrza. Klimatyzatory pobierają powietrze z pomieszczeń, w których są zainstalowane, aby je następnie schłodzić i odpowiednio nawilżyć. Nowoczesne urządzenia ułatwiają także życie alergikom oraz osobom chorującym na astmę. Wyposażone w tzw. filtry plazmowe, oczyszczają powietrze z kurzu i roztoczy oraz zapobiegają rozprzestrzenianiu się bakterii szkodliwych dla zdrowia. Są też skuteczną barierą oddzielającą pomieszczenia od alergenów znajdujących się na zewnątrz – pyłków kwiatów, drzew i traw. Tak więc system klimatyzacji powinien sprawdzać się idealnie w biurowcach, dlaczego więc powszechnie uważa się, że to siedlisko chorób?

– Sprawność układów klimatyzacyjnych zależy przede wszystkim od ich poprawnej obsługi oraz regularnych kontroli stanu higienicznego – przekonuje Michał Nowak, Menedżer Operacyjny ds. Technicznych z Sodexo, który na co dzień koordynuje obsługę techniczną, w tym m.in. prawidłowe funkcjonowanie instalacji HVAC (Heating, Ventilation, Air Conditioning) w kilku warszawskich biurowcach.

– W rzadko czyszczonych i nieodpowiednio konserwowanych urządzeniach rozwijają się roztocza, kolonie grzybów pleśniowych, bakterie oraz silne czynniki alergizujące. – dodaje.

Pracujący w takich warunkach ludzie mają nieustanne zapalenia śluzówek, przewlekłe zapalenia gardła, krtani oraz oskrzeli, bóle i zawroty głowy, są rozdrażnieni i mają problemy z koncentracją. Niestety jeśli 30% z pracujących ma takie dolegliwości to znaczy, że przebywają w tzw. chorym budynku, który w terminologii krajów zachodnich doczekał się nawet własnego określenia – Sick Building Syndrome.

Jednym z warunków utrzymania wysokiej jakości powietrza wewnątrz budynku jest jego regularna wymiana. Korzystając z najprostszego sposobu wentylacji, czyli wietrzenia przez otwarcie okna, należy pamiętać, że nie jest ono skuteczne jeśli głębokość pomieszczenia jest większa niż 8 metrów. Ponadto, chwilowy powiew z zewnątrz daje jedynie złudne poczucie, że oddychamy czystym, zdrowym i świeżym powietrzem.

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Partner serwisu - Zinel

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA