PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Jak deweloperzy zmienią warszawskie dworce PKP?

  • www.gazeta.pl
  • 05 sie 2013 09:50

Budowę dwóch nowych dworców przygotowują kolejarze w Warszawie - po Zachodnim także Gdańskiego. Tylko czy komercja nie przytłoczy tam części potrzebnej podróżnym na odpowiednie parkingi i poczekalnie? I co z zaniedbanymi peronami i przejściami na Dworcu Zachodnim?

REKLAMA

Kolej chce budować oba dworce rękami prywatnych inwestorów. Polega to na tym, że PKP wnosi grunt, zaś wybrana w negocjacjach firma stawia część dla pasażerów, a obok część komercyjną, np. biurowce. Potem obie strony mają czerpać zyski - wynajmą albo sprzedadzą powierzchnię.

Z tego kolej ma łatać ogromne długi. W ten sposób powstają już dworce w Poznaniu i Katowicach. Podobnie kolej zamierza teraz budować nowe dworce: Warszawa Zachodnia i Warszawa Gdańska. W pierwszym przypadku inwestycją zajmuje się słowacka spółka HB Reavis. Wykonawcę Dworca Gdańskiego kolej chce wybrać w prowadzonych właśnie rokowaniach.

Są jednak obawy, czy część komercyjna - czyli biurowce i sklepy - nie przytłoczą nowych dworców? Czy będą one wygodny dla podróżnych? Kiedy pod koniec zeszłego roku pokazano projekt Dworca Zachodniego okazało się, że dla pasażerów powstanie tam tylko mały "dworczyk", czyli niewielka podziemna hala z kasami o powierzchni 1 tys. 250 m kw. Jej budowa miała kosztować tylko ok. 6 mln zł, czyli 1,3 proc. wartości ogromnego kompleksu biurowego, który ma wyrosnąć obok. - Tu nie jest potrzebna wielka hala jako miejsce spotkań dużej liczby ludzi. Ten dworzec to tylko punkt na trasie podróżnego, który idzie z autobusu do pociągu i po drodze musi kupić bilet - stwierdził architekt Andrzej Bąkowski z biura FS&P Arcus, które projektuje kompleks.

W PKP przyznają teraz, że być może powierzchnia dla podróżnych nieco się zwiększy. Zastrzeżenia do zbyt małej wielkości dworca miał zgłaszać ratusz.

Inna wątpliwość dotyczy parkingów. Na pokazywanych projektach przy "dworczyku" na Warszawie Zachodniej widać zaledwie kilka miejsce postojowych. W firmie HB Reavis zasugerowano właśnie, że nie będzie nawet tych kilku miejsc. Kiedy dopytywała o to"Gazeta", okazało, że wersje ciągle się zmieniają. - Przed dworcem na pewno będzie kilka miejsce typu "Kiss & Ride", gdzie możne kogoś podwieźć, wyjąć walizki i pożegnać się - mówi Jarosław Bator, dyrektor zarządzający pionem nieruchomości w PKP S.A.

"Dworczyk" w 2015 r.

A jeśli ktoś chce zostawić samochód na dłużej, żeby np. odprowadzić kogoś na pociąg? - Będzie mógł korzystać z parkingu, który powstanie obok w kompleksie biurowym. Jeszcze nie wiem, czy to będzie parking podziemny, czy na powierzchni. Ma być płatny, ale według stawek zbliżonych do obowiązujących na parkingach należących do miasta. Zapewniam jednak, że podróżny nie będzie mieć problemów z parkowaniem przy dworcu - dodaje dyrektor Bator.

  • Gigunia 2013-08-20 01:39:07
    Na Zachodnim w Warszawie nie będzie żadnego dworca tylko przystanek. Jak można dopuścić aby w stolicy ponoć europejskiego kraju jeden z kluczowych dworców wyglądał jak przystanek tramwajowy, bo właśnie tak ta wiata wygląda. Nie lepiej byłoby gdyby PKP sprzedała grunt deweloperowi a za tak uzyskane pieniądze zbudowała dworzec, choćby taki jak Warszawa Wschodnia?
  • Kasia 2013-08-05 10:32:59
    Jak ktoś projektuje dworzec, to może najpierw powinien się tam przejechać jako pasażer - i to nie raz czy dwa, tylko kilka razy. Wtedy jest szansa, że zrozumie specyfikę miejsca i dobrze je zaplanuje. Póki co Zachodni to najgorzej zorganizowany dworzec na jakim kiedykolwiek byłam. Zero informacji, jedna kasa, nie działające wyświetlacze, brak wjazdu dla ludzi z wózkami i walizkami, po 1 czy 2 ławkach na peron. Fatalnie!

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - TDJ Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA