PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Jak działają rynki regionalne

  • Autor: PropertyNews.pl
  • 30 paź 2017 08:10

Jak działają rynki regionalne Fot. Fotolia

Mocna pozycja rynków regionalnych to znak rozpoznawczy Polski - mówi Marcin Mędrzecki, dyrektor w dziale doradztwa inwestycyjnego w Colliers International.

REKLAMA

Czeski rynek ogranicza się do trzech miast, Węgry reprezentuje niemal wyłącznie Budapeszt, w Rumunii jest kilka miast regionalnych, ale rynek inwestycyjny skupia się niemal wyłącznie na stolicy – podobnie jest w Bułgarii – tłumaczy Marcin Mędrzecki. - Polska jest jedynym krajem w Europie Środkowej, który ma bardzo mocno rozwinięte rynki regionalne z ogromnym potencjałem rozwoju powierzchni biurowych, czy z istniejącą i dobrze prosperującą bazą centrów handlowych.

Tylko w pierwszym półroczu 2017 r. na rynkach regionalnych zainwestowano 900 mln euro (61 proc. udział w rynku), podczas gdy na rynku warszawskim ulokowano 600 mln euro (39 proc.). I zainteresowanie stale rośnie - wynika z raportu firmy Colliers International i Deloitte Legal pt. „Polskie miasta regionalne, jako produkt inwestycyjny”, który wskazuje trendy i możliwości inwestycyjne na rynku nieruchomości biurowych, handlowych i magazynowych w 6 głównych miastach w Polsce.

Według eksperta Colliers International mamy dobrze rozwinięty rynek magazynowy, który nie jest bezpośrednio związany z miastami, a raczej z dogodnymi komunikacyjnie lokalizacjami. - Rynek magazynowy i handlowy rządzą się swoimi prawami. O sile miasta najlepiej świadczy rynek biurowy, związany z możliwościami pozyskania pracowników, czy zainteresowaniem firm z różnych branż – tłumaczy.

Przeczytaj również: Hossa trwa. Regiony na celowniku inwestorów

W sektorze biurowym zwiększoną aktywność inwestorów na rynkach regionalnych obserwujemy od 2013 roku. Obecnie - w porównaniu do innych krajów Europy Środkowej - Polska traktowana jest jako dojrzały rynek pod względem liczby aktywów, płynności i ilości transakcji na rynku. Inwestorzy intensywnie poszukują produktów w miastach regionalnych. Efekt? - Mocniejsze umowy najmu w regionach, lepsza pozycja właścicieli, mniejszy pakiet zachęt dla najemców i wzmożona aktywność dużych, mocnych marek, które w regionach lokują swoje centra usług czy back-office – wylicza Marcin Mędrzecki.

 

 

 

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - TDJ Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA