PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Jak inwestycje komercyjne zmieniają stolicę

  • Autor: Katarzyna Walterska
  • 06 paź 2015 13:00

Jak inwestycje komercyjne zmieniają stolicę Debata „Warszawa: Inwestycje komercyjne, które zmieniają oblicze stolicy a strategia miasta”, Property Forum 2015

Czy inwestorzy są zadowoleni ze współpracy z ratuszem? Jak powinna zostać zmodernizowana infrastruktura miejska? Co zrobić, żeby skrócić procedury? Na te pytania starali się znaleźć odpowiedź uczestnicy debaty „Warszawa: Inwestycje komercyjne, które zmieniają oblicze stolicy a strategia miasta”, która odbyła się podczas Property Forum 2015.

REKLAMA

Na rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce, szczególnie w Warszawie, ma miejsce inwestycyjny boom. Chodzi nie tylko o liczbę transakcji na rynku gruntów, ale i budowaną powierzchnię.

- Nastąpiła diametralna zmiana, jeśli chodzi o współpracę z miastem - nie możemy narzekać. Przykładem jest rozwój Woli. Powstała infrastruktura, głównie miejska i w tej chwili inwestorzy realizują swoje projekty. Inną sytuację mamy na Służewcu przemysłowym, gdzie do dziś infrastrukturę przygotowuje prywatny deweloper. Dlatego przykład Woli jest modelowy z punktu widzenia inwestora - mówił Jarosław Zagórski, dyrektor handlowy i rozwoju, Ghelamco Poland. Jego zdaniem z punktu widzenia inwestora najważniejsza jest stabilność i przewidywalność planowanych projektów.

Waldemar Lesiak, wiceprezes Echo Investment dodał, że inwestorzy, bez współpracy z miastem, nie są w stanie nic zrobić. Każda nieruchomość ma konkretne uwarunkowania. Dlatego Echo Investment zainwestowało na Woli 180 mln zł.

- Chciałbym, żeby miasto było interesariuszem przedsięwzięcia. To trochę groźne określenie, bo jaki interes miałoby mieć miasto? Przecież to my kupujemy nieruchomość, wymyślamy koncepcję, ale w uzgodnieniu z miastem, w oparciu o istniejące prawo, zarówno to lokalne, jak i to centralne - mówił Waldemar Lesiak.

W „Strategii rozwoju miasta” zdefiniowanych jest 5 celów strategicznych oraz cele operacyjne. Ale zdaniem Waldemara Lesiaka najważniejsze dwa punkty: stwarzanie warunków do rozwoju inwestycji, oraz ład przestrzenny. - Miasto zrobiło dużo i nadal robi. Ale wciąż istnieje bezkosztowy obszar do naprawy - to czas, który jest "konsumowany" bez uzasadnienia, a niezbędny do uruchomienia procesu budowlanego. Z jednej strony powstaje szansa inwestycyjna w wyniku inwestycji miejskich, ale z drugiej strony są procedury. My tracimy czas, ale miasto również - dodał wiceprezes Echo.

Waldemar Lesiak uważa, że Warszawa ma szanse być centrum finansowym w regionie, ale żeby tak się stało, potrzebnych jest szereg rzeczy. - Potrzebny jest rozwój - dobre jakościowo projekty nie tylko w centrum, ale i na obrzeżach. Bardzo dobrze postrzegamy w ciągu najbliższych 3-5 lat Żoliborz i północną część Warszawy. Teren ma dobrą infrastrukturę - mówił Waldemar Lesiak.

IX EUROPEJSKI KONGRES GOSPODARCZY

10-12 maja 2017 • Katowice • Międzynarodowe Centrum Kongresowe i Spodek

  • andrzej 2015-10-26 11:30:53
    Pan wiceprezes Waldemar Lesiak z Echo Investment S.A. zapomniał się pochwalić, że jego spółka załatwia co trzeba łapówkami. Na przykład kupując sobie ustawę więcej na www.naszeblogi.pl u Terminatora

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Partner serwisu - Zinel

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA