PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Jak miasta kuszą inwestorów?

  • Autor: propertynews.pl
  • 05 paź 2016 12:16

Jak miasta kuszą inwestorów? Już nie 7, ale 50. Miasta atrakcyjne dla biznesu - Property Forum 2016

Częstochowa daje ulgi podatkowe, Kielce szukają działek pod nowoczesne biurowce, a Katowice budują tunel spadochronowy dla pracowników pokolenia Y. To bardzo dobry trend, bo inwestorzy lubią czuć przyjazny klimat wokół swoich biznesów. Do takich m.in. wniosków doszli paneliści sesji „Już nie 7, ale 50. Miasta atrakcyjne dla biznesu”, która odbyła się podczas „Property Forum” w Warszawie.

REKLAMA

Nie tylko Kraków, Warszawa, Wrocław i Trójmiasto przyciągają inwestycje w sektorze BPO/BSS. Kapitał zwraca się też w kierunku mniejszych miejscowości. – W pierwszym półroczu 2016 r. w miastach regionalnych podpisywało się większe umowy najmu niż w Warszawie. Robiły to firmy, które bardzo szybko się rozwijają, często donajmują 100 proc. dodatkowej powierzchni biurowej, co świadczy o bardzo dynamicznym rozwoju tego sektora w Polsce – tłumaczy Mateusz Polkowski dyrektor Działu Badań Rynku i Doradztwa JLL.

Katowice chcą stanąć na podium
Do ścisłej czołówki ośrodków BPO/BSS w Polsce gorliwie chcą dołączyć Katowice. – Aglomeracja śląska to pół Słowacji – podkreśla Maciej Wójcik, prezes zarządu TDJ Estate. Według niego wielkim atutem Katowic jest układ aglomeracyjny. W 25 minut można dotrzeć do każdego śląskiego miasta.

– Paradoksalnie Kraków, ze względu na problemy komunikacyjne, daje Katowicom szansę rozwoju, bo w pewnym momencie firmy zaczną szukać alternatywnych lokalizacji. A Śląsk, oprócz świetnej komunikacji, kształci bardzo wielu specjalistów w branży IT, którzy są pożądani na rynku. Dodatkowo w ostatnich trzech, czterech latach bardzo rozwinęło się budownictwo biurowe. Dlatego Katowice wkrótce wejdą do czołówki głównych ośrodków tego sektora w Polsce – twierdzi Wójcik.

Odpryskiem z Krakowa do Częstochowy
Bywa też tak, że zagraniczne firmy trafiają do mniejszych miast, bo nie znajdują odpowiednich obiektów w większych. – Dostajemy często odpryskiem z Krakowa. To pierwsza destynacja dla branży BPO/BSS. Ale jeśli tam nic inwestorzy nie znajdą, to często trafiają do nas – przyznaje Piotr Grzybowski, naczelnik Wydziału Funduszy Europejskich i Rozwoju w Urzędzie Miasta Częstochowy.

Nie znaczy to, że miasto nie podejmuje żadnych działań zwiększających swoją atrakcyjność inwestycyjną. – Nna marketing nie musimy wiele wydawać. W Polsce wszyscy zamiast się uczyć przed maturą przyjeżdżają się do nas modlić, a na świecie jesteśmy w czwórce najbardziej rozpoznawalnych polskich miast. Jednak w walce o inwestora trzeba odważnie używać narzędzi, którymi samorząd dysponuje – tłumaczy Piotr Grzybowski.

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Partner serwisu - Zinel

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA