PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Jaka będzie przyszłość powierzchni biurowych?

  • Autor: Propertynews.pl
  • 06 lip 2012 23:36

Jaka będzie przyszłość powierzchni biurowych?

Najbliższa przyszłość będzie wymagała od przedsiębiorstw zmian w charakterze i kulturze pracy - uważają przedstawiciele Colliers International. Najważniejsze zmiany dotkną jednak biura. Jak zatem będzie wyglądało biuro przyszłości? Na czym będą polegały zadania pracowników pod koniec bieżącej dekady?

REKLAMA

Okres, kiedy biura składały się z setek indywidualnych boksów w których to pracownicy wykonywali samodzielnie powierzone im zadania odchodzą do przeszłości. Teraz jest czas na ludzi mobilnych, aktywnych i przede wszystkim, uspołecznionych. Tylko w ten sposób będzie można zwiększać wydajność pracy w XXI wieku - uważa Hadley Dean, managing partner w firmie Colliers International.

Współcześnie największy wpływ na zmiany w wyglądzie i charakterze biur ma m.in.: cloud computing, urządzenia bezprzewodowe, wirtualizacja, bezpieczeństwo, kwestie ochrony środowiska oraz wzrost znaczenia kontaktów międzyludzkich. Oznacza to przede wszystkim prawdziwą rewolucję mobilną, która dotyka przede wszystkim miejsca pracy.

W 2010 roku w użyciu było około 10 mld urządzeń mobilnych - telefonów komórkowych, smartfonów i tabletów. Zgodnie z przewidywaniami w roku 2015 będzie ich aż 100 mld. Prawdopodobny wzrost ilości pracowników mobilnych w stosunku do wszystkich pracujących może wzrosnąć w przeciągu zaledwie trzech lat aż o 4 punkty procentowe - z 6 do 10 proc.

Rozwój technologii oraz zmiany w zachowaniu pracowników prowadzą do zwiększonej mobilności. Zgodnie z obliczeniami firmy Colliers tylko 44 proc. zadań związanych ze stanowiskiem wykonywanych jest na miejscu pracy. 24 proc. działań pracownicy wykonują w domu. Co najciekawsze, produktywność jest taka sama lub nawet wyższa poza oficjalnym stanowiskiem pracy.

Kolejną zmianą, jaka czeka deweloperów biur jest wzrost znaczenia pracy grupowej. Jeszcze w 1985 roku 70 proc. zadań, jakie wykonywane były w przedsiębiorstwach to owoc pracy indywidualnej. W roku 2010 ten odsetek zmalał do 20 proc.

Jak zatem będą zatem wyglądały biura przyszłości? Nastąpi zwiększenie ilości wolnej przestrzeni. W optymalnych warunkach na jedną osobę powinno przypadać 12-14 mkw. Powstanie również więcej pomieszczeń dla pracy grupowej oraz miejsc dla spotkań nieformalnych. Według  Hadleya Deana innym ważnym aspektem zmian będzie odejście od „okablowania". Biura mają stać się przyjemne i bezprzewodowe, co zarówno pozwoli na bardziej optymalne wykorzystanie przestrzeni jak i ułatwi przepływ informacji pomiędzy pracownikami. Zwiększy to poziom ich współdziałania, co jednocześnie wpłynie na wyniki całego przedsiębiorstwa.

  • 1
  • 2

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Partner serwisu - Zinel

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA