PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Jaki będzie polski REIT? O tym rozmawiano podczas Property Forum

  • Autor: Propertynews.pl
  • 30 wrz 2016 11:06

Jaki będzie polski REIT? O tym rozmawiano podczas Property Forum Uczestnicy sesji REIT po Polsku

Mechanizm Real Estate Investment Trust w polskim wydaniu to marzenie wielu inwestorów nieruchomościowych. Sen powoli staje się jawą. O tym, jak powinien wyglądać, debatowano podczas Property Forum 2016.

REKLAMA

Czym jest REIT? To specjalny fundusz inwestycyjny, którego celem jest nabywanie nieruchomości komercyjnych, a następnie wypłacanie zysku udziałowcom z uzyskiwanych przychodów z najmu. Podmiot może korzystać ze szczególnych zwolnień podatkowych. W zamian za to jego działanie obostrzone jest wieloma ograniczeniami i zobowiązaniami.

- REIT powinien większość swojego zysku wypłacać w postaci dywidendy. Jednocześnie tego typu fundusze nie mają określonego czasu trwania. Dzięki temu zarządzający REIT-em nie musi sprzedawać nieruchomości na trudnym etapie rynkowego cyklu – tłumaczyła podczas Property Forum Małgorzata Kosińska, prezes, Stowarzyszenie REIT Polska.

Jaki będzie polski REIT?

Ważnym elementem, który przekonuje inwestorów do wejścia w REIT, jest duża płynność jego aktywów oraz samych udziałów. Z tego względu typowy fundusz powinien mieć co najmniej 100 inwestorów. - Jednak najważniejsza zaleta to zwolnienie z podatku CIT. Oznacza to, że opodatkowany jest wyłącznie zysk w momencie wypłaty dywidendy – dodała Kosińska.

O pracach nad stworzeniem polskiej struktury przedstawiciele rządu mówią już od miesięcy. Obecnie najważniejszą kwestią pozostają szczegóły przepisów związanych z funduszem. - Trwają debaty na temat różnych aspektów. Po pierwsze, polski REIT ma być spółką publiczną notowaną na Giełdzie Papierów Wartościowych. Po drugie, musi posiadać określony cel inwestycyjny – prawdopodobnie 70 proc. wartości godziwej aktywów musi być inwestowana w zakup nieruchomości generujących przychody z najmu. Po trzecie, inwestor zapłaci podatek w momencie wypłaty dywidendy lub sprzedaży udziałów – tłumaczył Marek Sawicki, Counsel, adwokat, DLA Piper Wiater.

Pod znakiem zapytania stoją inne szczegóły funkcjonowania podmiotu. Przykładowo, polski REIT ma prawdopodobnie posiadać ograniczenie w zakresie lewarowania do poziomu 70 proc. wartości godziwej aktywów.

- Projekt jest obecnie na etapie uzgodnień rządowych. Nie rozpoczęła się jeszcze ścieżka legislacyjna. Oznacza to, że nikt nie wie, ile czasu upłynie, nim struktura wejdzie do polskiego systemu prawnego. Najwcześniej stanie się to w połowie 2017 roku – dodał Sawicki.

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Partner serwisu - Zinel

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA