PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Jakie pustostany? BPO potrzebuje miliona mkw. biur

  • Autor: propertynews.pl
  • 20 maj 2016 14:53

Jakie pustostany? BPO potrzebuje miliona mkw. biur Krzysztof Misiak, partner, Cushman & Wakefield Polska

Kolejne biurowce wyrastają w Polsce jak grzyby po deszczu. Czy wszystkie projekty mogą liczyć na najemców, a może rynkowi grozi załamanie? Eksperci mówią zgodnie: nie ma obaw. Metry kwadratowe zapełni sektor nowoczesnych usług dla biznesu.

REKLAMA

Według najnowszych danych PAIiIZ branża zatrudnia już 190 tys. osób, ale tempo rozwoju sektora wcale nie zwalnia. Ostrożne szacunki ekspertów wskazują, że rocznie będzie przybywać 20 tys. nowych miejsc pracy, czyli 100 tys. do 2020 roku. - Trzeba podkreślić, że 1000 miejsc pracy w branży BPO generuje 260 etatów w sektorach wspierających ten biznes – podkreślał w trakcie Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach Paweł Panczyj, dyrektor zarządzający, ABSL Polska.

Oznacza to, że do 2020 roku rynek usług dla biznesu w Polsce będzie potrzebował ok. miliona mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej. Co na to deweloperzy?

- Jesteśmy na to przygotowani. Realizujemy kolejne projekty, zabezpieczamy następne działki. Zapotrzebowanie będzie nadal rosło – mówił w trakcie EEC Rafał Mazurczak, dyrektor, Dział Biur i Hoteli, Echo Investment SA.

Do tej pory oczy inwestorów z sektora usług dla biznesu kierowały się w stronę siedmiu największych aglomeracji. Prym wiodą Warszawa, Wrocław i Kraków. Ale lista atrakcyjnych dla tej branży destynacji w Polsce jest znacznie dłuższa. - To już się dzieje. Mówimy nawet o 50 potencjalnych lokalizacjach. Ostatnie takie centrum powstało nawet w Sandomierzu – mówi Paweł Panczyj.

Wschodzącymi gwiazdami na liście najatrakcyjniejszych miast do lokowania usług dla biznesu są m.in.: Kielce, Rzeszów, Białystok, Lublin, Zielona Góra czy Bydgoszcz. - Ale ta lista jest znacznie dłuższa – podkreśla Iwona Chojnowska-Haponik, dyrektor, Departament Inwestycji Zagranicznych, Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych SA.

To rodzi potrzebę nowych biur. - Coraz częściej jesteśmy angażowani w projekty w nieoczywistych lokalizacjach – zaznacza Krzysztof Misiak, partner, Cushman & Wakefield Polska Sp. z o.o.

Rafał Mazurczak podkreśla, że wymienione lokalizacje to może nie jest jeszcze rynek dla największych deweloperów, ale olbrzymia szansa dla lokalnych graczy. - Przestrzenie dla biznesu mogą powstawać chociażby w oparciu o rewitalizację starych kamienic, ale też w zupełnie nowych obiektach, których jest realizacja jest wspierana przez samorządy - wyjaśnia.

 

 

 

 

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • krk 2016-05-22 15:57:12
    " Prym wiodą Warszawa, Wrocław i Kraków. Ale lista atrakcyjnych dla tej branży destynacji w Polsce jest znacznie dłuższa" - ekspertom chyba pomyliła się kolejność...
    Kraków zatrudnia więcej specjalistów z branży BPO niż te dwa miasta razem wzięte, no ale wiadomo - stolica i Pr wrocławia swoje zakłamanie robią...

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Partner serwisu - Zinel

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA