PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Jakość życia to kluczowe wyzwanie dla Śląska - relacja z sesji

  • Autor: propertynews.pl
  • 15 lut 2016 18:29

Jakość życia to kluczowe wyzwanie dla Śląska - relacja z sesji Property Forum Katowice: Sesja inauguracyjna. Śląsk bez kompleksów – rosną przewagi konkurencyjne regionu na inwestycyjnej mapie Polski

Siła i potencjał regionu to niewątpliwy atut Śląska. Wyzwaniem jest właściwe wykorzystanie jego możliwości – to jeden z wniosków płynących z dyskusji, jaka miała miejsce podczas sesji inauguracyjnej Property Forum Katowice.

REKLAMA

Według wszystkich rankingów Śląsk jest bardzo atrakcyjny dla inwestycji – zarówno produkcyjnych, jak i handlowych, usługowych, a w ostatnim okresie również turystycznych oraz hotelowych. Region ma wiele mocnych atutów, ale i kilka słabych stron.

- Atuty mamy od dawna zdefiniowane. To przede wszystkim potencjał demograficzny, infrastruktura i szkolnictwo – po woj. mazowieckim, jesteśmy drugim liczącym się ośrodkiem ekonomicznym w Polsce – mówił Kazimierz Karolczak, marszałek województwa śląskiego. - Jest jednak jedna rzecz, która nas boli – percepcja, jak się w naszym województwie żyje. Z tym mamy problem. Są regiony w kraju, np. Małopolska, gdzie wyobrażenie mieszkańców o komforcie życia jest znacznie wyższe niż na Śląsku - dodaje.

Zdaniem przedstawiciela zarządu woj. śląskiego jest jednak kilka jaskółek zmian – m.in. ożywienie przemysłu spotkań, czy też budowa centrum rozrywki. To wpłynie pozytywnie na postrzeganie jakości życia na Śląsku.

Według Piotra Wojaczka, prezesa zarządu Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej słabą stroną regionu jest jego mentalna niejednorodność. - Nie wykorzystujemy instrumentów administracyjnych i samorządowych do scalania województwa, a tylko wspólne działania mogą wzmocnić region – zauważył Piotr Wojaczek.

Innego zdania była Katarzyna Dziuba. Wiceprezydent Zabrza stwierdziła, że to właśnie różnorodność jest największym atutem województwa. - Miasta się specjalizują, poszczególne ośrodki, w ramach Górnośląskiego Związku Metropolitalnego, doskonalą te dziedziny, z którymi są historycznie związane. W przypadku Zabrza jest to medycyna – mówiła. - Budowanie w oparciu o tę różnorodność, jaką dysponują miasta w naszym regionie jest naszą siłą, a nie wadą - przekonywała.

Artur Tomasik, prezes zarządu Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego, przywołując ostatni raport PwC zaapelował o zmianę formy prezentacji statystyk. - Eksponujemy Katowice jako Śląsk; porównujemy duże miasta jak Kraków czy Wrocław do Katowic, które mają 300 tys. mieszkańców - wskazując na Śląsk. Taki raport czytają różni inwestorzy i na jego podstawie oceniają potencjał. Warto więc działać na rzecz innego postrzegania regionu – choćby poprzez zmianę formy prezentacji statystyk.

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Partner serwisu - Zinel

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA