PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

James Chapman: branża nieruchomości czeka na rekord

  • Autor: James Chapman, Partner i dyrektor działu rynków kapitałowych w Europie Środkowo-Wschodniej, Cushman & Wakefield
  • 26 lis 2015 14:02

James Chapman: branża nieruchomości czeka na rekord James Chapman

Pozytywne nastroje, które obserwujemy na rynku nieruchomości komercyjnych w Europie Środkowo-Wschodniej, utrzymają się również w 2016 r. Obecnie największym zainteresowaniem inwestorów cieszy się rynek nieruchomości handlowych w Polsce.

REKLAMA

Biorąc jednak pod uwagę transakcje, które będą finalizowane w przyszłym roku w Czechach, kraj ten będzie największym konkurentem Polski. Dalszego wzrostu aktywności inwestycyjnej oczekujemy również na Słowacji i Węgrzech oraz w Rumunii.  W 2016 r. Polska będzie nadal głównym rynkiem inwestycji w nieruchomości handlowe ze względu na jej wielkość i atrakcyjność wynikającą z bardzo dobrych wskaźników gospodarczych.

W pierwszych trzech kwartałach 2015 r. wartość transakcji inwestycyjnych na rynku nieruchomości handlowych w Polsce wyniosła 650 mln euro. Z kolei dzięki dużej aktywności inwestorów w czwartym kwartale łączny wolumen obrotów w bieżącym roku może przekroczyć rekordowy poziom 1,3 mld euro z 2013 r. Główny w tym udział będą mieć sprzedaż Starego Browaru w Poznaniu funduszowi Deutsche Asset & Wealth Management za 290 mln euro oraz dwie kolejne duże transakcje, które zostaną zawarte w miastach regionalnych do końca grudnia – każda o wartości ponad 200 mln euro.  Rekordowej aktywności inwestycyjnej można oczekiwać także w pierwszym kwartale 2016 r. i całym przyszłym roku. Główne czynniki rozwoju rynku handlowego w Polsce to wzrost wydatków konsumenckich i silna gospodarka.

Jednym z kluczowych trendów na rynku nieruchomości handlowych w Polsce jest rosnące zainteresowanie obiektami o dominującej pozycji w zasięgu ich oddziaływania, czego przykładem jest Centrum Handlowe Riviera w Gdyni, które zostało niedawno sprzedane za ok. 300 mln euro. Inwestorzy także coraz chętniej inwestują w obiekty średniej wielkości wyceniane na ok. 70-150 mln euro w mniejszych miastach na terenie całego kraju, ale cieszące się silną pozycją na swych rynkach. Od kilku miesięcy rośnie również zainteresowanie drugorzędnymi nieruchomościami handlowymi – ten nowy trend utrzyma się także w przyszłym roku. Z tego względu niektóre starsze obiekty mogą liczyć na dokapitalizowanie w związku z ich repozycjonowaniem przez inwestorów.

Pod względem struktury narodowościowej inwestorów największą grupę kupujących przez większość 2016 r. będą stanowić podmioty z Niemiec, Holandii, Francji i Wielkiej Brytanii. Swoją obecność na polskim rynku nieruchomości handlowych zaznaczy także kapitał kanadyjski i amerykański. Jednak w przyszłym roku zmieni się struktura kapitału napływającego do Polski. Zmniejszy się liczba inwestorów oportunistycznych, a wzrośnie znaczenie inwestorów długoterminowych poszukujących aktywów, które będą odgrywać bardziej strategiczną rolę w portfelach inwestycyjnych. Ponadto na polski rynek mogą wejść również nowi gracze z całego świata, między innymi z Republiki Południowej Afryki.

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Poland Partner serwisu - Workplace

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA