PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Jest lepiej niż przed kryzysem. Takiego wyniku jeszcze nie było

  • Autor: Propertynews.pl
  • 14 lut 2017 15:25

Jest lepiej niż przed kryzysem. Takiego wyniku jeszcze nie było Piotr Mirowski

Łączna wartość transakcji zawartych w Polsce w minionym roku wyniosła 4,6 mld EUR. To najlepszy wynik w historii - lepszy od 2006 roku, kiedy to wolumen transakcji wyniósł 4,5 mld EUR.

REKLAMA

W zeszłym roku przeprowadzono 80 transakcji, w których właścicieli zmieniło ponad 130 nieruchomości. 

W 2016 roku w kręgu zainteresowań inwestorów wciąż znajdowały się miasta regionalne, gdzie zainwestowano 70 proc. kapitału. Oczekuje się, że także w tym roku rynki te utrzymają płynność i uznanie inwestorów. Wśród sektorów niezmiennie prym wiedzie rynek handlowy z 43 proc. udziałem, lecz równie dużą popularnością cieszyły się nieruchomości biurowe (40 proc.). 

To właśnie w tych sektorach odnotowano największe transakcje ubiegłego roku: zakup portfela nieruchomości biurowych i handlowych przez Redefine, inwestora z Południowej Afryki, za kwotę blisko 900 mln EUR, zakup nowo wybudowanego, 39 piętrowego budynku biurowego Q22 w ścisłym centrum Warszawy o powierzchni 54 tys. mkw. przez Invesco, nabycie centrum handlowego Bonarka City Center w Krakowie przez Rockcastle za kwotę około 361 mln EUR.

Rok 2016 został zdominowany przez inwestorów z Republiki Południowej Afryki, którzy zainwestowali w Polsce łącznie blisko 1,8 mld EUR, co stanowi 40 proc. udział w całym rynku inwestycyjnym. Polski kapitał z udziałem na poziomie około 2 proc. był praktycznie niewidoczny.

— Polska pozostaje wiodącym rynkiem w Europie Środkowo-Wschodniej, czego potwierdzeniem jest zwiększona w roku 2016 płynność i wzrost cen. W minionym roku odnotowano szereg transakcji platformowych i portfelowych, które wniosły niespotykaną wcześniej jakość i kolejne rekordy. W tym roku prognozujemy dalszy wzrost liczby inwestorów wkraczających do Polski, zainteresowanych wszystkimi segmentami rynku, jak również transakcjami platformowymi — mówi Piotr Mirowski, partner i dyrektor Działu Doradztwa Inwestycyjnego w Polsce, Colliers International.

Głównym czynnikiem kreującym wartość najlepszych nieruchomości, zwłaszcza w segmencie biur oraz centrów logistycznych, podobnie jak w ubiegłych latach, pozostaje średnioważony czas trwania umów najmu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions Partner serwisu - Zinel

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA