PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Jest nowy rekord. Milion biurowych mkw. w Krakowie

  • Autor: propertynews.pl
  • 21 sie 2017 09:43

Jest nowy rekord. Milion biurowych mkw. w Krakowie Monika Sułdecka-Karaś, dyrektor regionalny i partner w Knight Frank

Łączne zasoby biurowe Krakowa przekroczyły 1 mln mkw. Stało się to za sprawą kompleksu Equal Business Park, którego kolejny budynek (B) został niedawno oddany do użytku.
Właścicielem nieruchomości jest Cavatina, natomiast za komercjalizację odpowiedzialna jest firma doradcza Knight Frank, będąca agentem wyłącznym przy tym projekcie.

REKLAMA

- Nadszedł ten historyczny moment - pierwszy milion właśnie został przekroczony. Z takimi zasobami powierzchni biurowych Kraków pozostaje największym rynkiem regionalnym w kraju. Rosnąca podaż nowoczesnych powierzchni jest odpowiedzią na rekordowe zapotrzebowanie na biura w stolicy Małopolski. Firmy dostrzegają potencjał Krakowa i chcą tu prowadzić swoją działalność. Przypomnę, że w ciągu pierwszych sześciu miesięcy tego roku w Krakowie niemal 100 .000 mkw. powierzchni biurowej zostało wynajęte, w tym z naszym istotnym udziałem jako pośrednika w transakcjach. Atrakcyjność Krakowa potwierdza jego awans na 8. miejsce w tegorocznym rankingu Tholons Top 100 Outsourcing Destinations, obejmującym lokalizacje z całego świata, które najbardziej sprzyjają biznesowi - mówi Monika Sułdecka-Karaś, dyrektor regionalny i partner w Knight Frank. 

- Trzeba jednak przyznać, że najemcy mają wysokie oczekiwania, dlatego nie zadowolą ich standardowe rozwiązania. Chcą, aby budynek wyróżniał się i tworzył zarazem przestrzeń zintegrowaną z miastem, krótko mówiąc był miejscem, w którym dobrze się pracuje. Taką przestrzeń oferuje krakowski Equal Business Park, którego Knight Frank jest agentem wyłącznym. Właśnie dobiegła końca budowa drugiego etapu, o powierzchni prawie 19 000 mkw. Wraz z jego ukończeniem łączne zasoby biurowe Krakowa przekroczyły granicę miliona metrów kwadratowych. Cieszymy się, że mamy okazję wprowadzać najemców do tego wyjątkowego budynku, a to jeszcze nie koniec. W czerwcu rozpoczęła się budowa trzeciego etapu Equal Business Park, budynku o powierzchni biurowej 23 000 mkw. - podkreśla ekspert.

Rynek nieruchomości biurowych w Krakowie prężnie się rozwija. Według szacunków Knight Frank na koniec tego roku jego łączne zasoby mogą przekroczyć 1,1 mln m kw. Obecnie w budowie pozostaje niemal 30 projektów z łączną powierzchnią sięgającą ponad 270.000 mkw.

Rekordowy przyrost zasobów w Krakwie jest odpowiedzią na wysokie zapotrzebowanie na powierzchnię biurową. W ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2017 roku w stolicy Małopolski podpisano umowy najmu obejmujące 98.000 mkw. powierzchni biurowej, co stanowiło ponad 70 proc. średniego rocznego wolumenu popytu notowanego w latach 2012-2016 i jednocześnie było wynikiem o zaledwie 11 proc. niższym w porównaniu do rekordowego wyniku z analogicznego okresu poprzedniego roku.

Czynsze wywoławcze w Krakowie utrzymują się na stabilnym poziomie porównywalnym do pozostałych miast regionalnych. Na koniec czerwca 2017 roku czynsze wywoławcze w budynkach klasy A kształtowały się na poziomie 13,5-14,5 EUR/mkw./miesiąc, zaś w budynkach klasy B 10-12/EUR/mkw./miesiąc.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - TDJ Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA