PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

JLL: polski rynek biurowy w przededniu rekordowego popytu

  • Autor: propertynews.pl
  • 02 lis 2015 08:14

JLL: polski rynek biurowy w przededniu rekordowego popytu Anna Młyniec, dyrektor Działu Wynajmu Powierzchni Biurowych i Reprezentacji Najemcy w JLL

Od początku roku w Polsce podpisano umowy najmu na ponad milion mkw. biur. To porównywalny wynik z rekordowym rezultatem zarejestrowanym w 2014 r. Oznacza to, że 2015 r. zakończy się najwyższym w historii rynku biurowego popytem ze strony najemców - wynika z najnowszego raportu JLL.

REKLAMA

Firma JLL podsumowała sytuację na rynku biurowym w Warszawie i pozostałym największych rynkach biurowych w kraju na koniec III kw. 2015 r. i opracowała prognozy rozwoju sektora na nadchodzące miesiące.

- Od początku roku do końca III kw. na polskim rynku biurowym podpisano umowy najmu na ponad milion mkw. To już teraz porównywalny wynik z do tej pory rekordowym popytem zarejestrowanym w całym 2014 r. Oznacza to, że 2015 r. zakończy się najwyższą w historii polskiego rynku biurowego aktywnością najemców. Od początku roku w Warszawie wynajęto ponad 612,8 tys. mkw., a poza stolicą 472,2 tys. mkw. W stolicy widać dominację szeroko pojętego sektora usługowego (27 proc.), czyli firm konsultingowych, prawniczych, medialnych, doradztwa personalnego. Istotnym najemcą są również firmy z branży IT i telekomunikacji, których udział w popycie sięgnął ok. 22proc. Poza Warszawą niezmiennie dominuje sektor nowoczesnych usług dla biznesu. Na firmy z tego sektora przypadło ok. 50 proc. popytu rejestrowanego w 2015 r. na głównych rynkach biurowych z wyłączeniem stolicy - mówi Anna Młyniec, dyrektor Działu Wynajmu Powierzchni Biurowych i Reprezentacji Najemcy w JLL.

W I-III kw.2015 r. w Warszawie łącznie wynajęto 612,8 tys. mkw. (w tym 222,6 tys. mkw. w III kw.). Mokotów był liderem pod względem wynajętej powierzchni (174,7 tys. mkw.), natomiast największe umowy zawarto w dzielnicy Obrzeża Centrum, która zanotowała rekordowy popyt (155,5 tys. mkw. w tym roku). Wolumen transakcji zarejestrowany w dzielnicach centralnych stanowił 36 proc. całkowitego popytu. Do największych umów w samym III kw. należały: umowa na potrzeby własne właściciela na 11,5 tys. mkw. w Powiśle Park, odnowienie na 11 tys. mkw. dla międzynarodowego banku w Focus, odnowienie na 9,8 tys. mkw. dla Orange w Renaissance Plaza, odnowienie i ekspansja Gaz-System na 9 200 mkw. w Cristal Park oraz nowa umowa na 7 tys. mkw. dla AstraZeneca w Postępu 14.  

- Naszym zdaniem, popyt na stołeczne biura utrzyma się na wysokim poziomie także w ostatnim kwartale 2015 r. oraz w 2016 r. - dodaje Anna Młyniec.

W III kw. 2015 r. popyt brutto na regionalnych rynkach biurowych w Polsce (z wyłączeniem Warszawy) wyniósł ok. 190 000 mkw. (27 proc. wzrost kw-d-kw i 66proc. r-d-r) oraz około 472 200 mkw. w okresie I-III kw. br. (6proc. powyżej wyniku z całego 2014 r.).

  • 1
  • 2

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - TDJ Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA