PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

JLL: polski rynek biurowy w przededniu rekordowego popytu

  • Autor: propertynews.pl
  • 02 lis 2015 08:14

JLL: polski rynek biurowy w przededniu rekordowego popytu Anna Młyniec, dyrektor Działu Wynajmu Powierzchni Biurowych i Reprezentacji Najemcy w JLL

Od początku roku w Polsce podpisano umowy najmu na ponad milion mkw. biur. To porównywalny wynik z rekordowym rezultatem zarejestrowanym w 2014 r. Oznacza to, że 2015 r. zakończy się najwyższym w historii rynku biurowego popytem ze strony najemców - wynika z najnowszego raportu JLL.

REKLAMA

Firma JLL podsumowała sytuację na rynku biurowym w Warszawie i pozostałym największych rynkach biurowych w kraju na koniec III kw. 2015 r. i opracowała prognozy rozwoju sektora na nadchodzące miesiące.

- Od początku roku do końca III kw. na polskim rynku biurowym podpisano umowy najmu na ponad milion mkw. To już teraz porównywalny wynik z do tej pory rekordowym popytem zarejestrowanym w całym 2014 r. Oznacza to, że 2015 r. zakończy się najwyższą w historii polskiego rynku biurowego aktywnością najemców. Od początku roku w Warszawie wynajęto ponad 612,8 tys. mkw., a poza stolicą 472,2 tys. mkw. W stolicy widać dominację szeroko pojętego sektora usługowego (27 proc.), czyli firm konsultingowych, prawniczych, medialnych, doradztwa personalnego. Istotnym najemcą są również firmy z branży IT i telekomunikacji, których udział w popycie sięgnął ok. 22proc. Poza Warszawą niezmiennie dominuje sektor nowoczesnych usług dla biznesu. Na firmy z tego sektora przypadło ok. 50 proc. popytu rejestrowanego w 2015 r. na głównych rynkach biurowych z wyłączeniem stolicy - mówi Anna Młyniec, dyrektor Działu Wynajmu Powierzchni Biurowych i Reprezentacji Najemcy w JLL.

W I-III kw.2015 r. w Warszawie łącznie wynajęto 612,8 tys. mkw. (w tym 222,6 tys. mkw. w III kw.). Mokotów był liderem pod względem wynajętej powierzchni (174,7 tys. mkw.), natomiast największe umowy zawarto w dzielnicy Obrzeża Centrum, która zanotowała rekordowy popyt (155,5 tys. mkw. w tym roku). Wolumen transakcji zarejestrowany w dzielnicach centralnych stanowił 36 proc. całkowitego popytu. Do największych umów w samym III kw. należały: umowa na potrzeby własne właściciela na 11,5 tys. mkw. w Powiśle Park, odnowienie na 11 tys. mkw. dla międzynarodowego banku w Focus, odnowienie na 9,8 tys. mkw. dla Orange w Renaissance Plaza, odnowienie i ekspansja Gaz-System na 9 200 mkw. w Cristal Park oraz nowa umowa na 7 tys. mkw. dla AstraZeneca w Postępu 14.  

- Naszym zdaniem, popyt na stołeczne biura utrzyma się na wysokim poziomie także w ostatnim kwartale 2015 r. oraz w 2016 r. - dodaje Anna Młyniec.

W III kw. 2015 r. popyt brutto na regionalnych rynkach biurowych w Polsce (z wyłączeniem Warszawy) wyniósł ok. 190 000 mkw. (27 proc. wzrost kw-d-kw i 66proc. r-d-r) oraz około 472 200 mkw. w okresie I-III kw. br. (6proc. powyżej wyniku z całego 2014 r.).

  • 1
  • 2

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA