PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Jones Lang LaSalle wynajął 27 proc. powierzchni biurowej w Polsce

  • Autor: propertynews.pl
  • 24 wrz 2013 18:49

Jones Lang LaSalle wynajął w I. półroczu 112 000 mkw. biur, co daje firmie pozycję lidera wśród instytucji świadczących usługi doradcze na rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce.

REKLAMA

 - W I. półroczu podpisaliśmy umowy najmu na ponad 112 000 mkw., co stanowi 27 proc. udział w rynku wszystkich umów zawartych z udziałem agencji doradczej, a tym samym pozycję lidera wśród firm świadczących usługi pośrednictwa najmu powierzchni biurowej w Polsce. 67 000 mkw. przypadło na Warszawę, a ponad 45 000 mkw. na rynki w największych polskich miastach, poza stolicą -mówi Tomasz Czuba, dyrektor Działu Wynajmu Powierzchni Biurowych Jones Lang LaSalle.

Warszawa cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem najemców, zarówno tych planujących uruchomienie, jak i rozszerzenie swojej działalności. Pierwsze półrocze 2013 r. było bardzo dobrym okresem jeśli chodzi o wolumen podpisywanych kontraktów - popyt brutto (uwzględniający przedłużenia kontraktów) osiągnął poziom 334 000 mkw. i był o 12 proc. wyższy niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Najważniejsze transakcje zrealizowane przez Jones Lang LaSalle w analizowanym okresie na stołecznym rynku to umowy najmu podpisane przez m.in.: Play (przedłużenie i ekspansja, 9 570 mkw., Marynarska Business Park), Avanssur (przedłużenie, 4 190 mkw., Warsaw Trade Tower), First Data Polska SA (przedłużenie, 3 800 mkw., Brama Zachodnia) czy SMG/KRC Millward Brown (ok. 3 600 mkw., Wilanów Office Park).
Mocny popyt w polskich aglomeracjach, poza Warszawą - dobre wyniki Krakowa i Wrocławia

W analizowanym okresie popyt brutto w głównych miastach w Polsce (z wyłączeniem stolicy), wyniósł 210 000 mkw. (16,7 proc. wzrost w porównaniu z I poł. 2012 r.) Największą aktywność najemców zaobserwowano w Krakowie i we Wrocławiu. Popyt na największych rynkach poza Warszawą generowany był w największej mierze przez firmy z sektora nowoczesnych usług dla biznesu. Przykładowo, w Krakowie przedsiębiorstwa o takiej specjalizacji zajmowały na koniec I półrocza już ok. 50 proc. zasobów biurowych miasta. W I poł. 2013 roku prawie 33 proc. wszystkich umów zawartych z udziałem agentów na największych rynkach biurowych poza Warszawą przypadło na Jones Lang LaSalle.

- Jones Lang LaSalle utrzymał pozycję lidera w głównych aglomeracjach poza Warszawą, wynajmując ponad 45 000 mkw., działając zarówno na rzecz właścicieli i deweloperów, jak i najemców - wiodących polskich i międzynarodowych marek. W analizowanym okresie świadczyliśmy usługi doradcze dla takich firm jak The Bank of New York Mellon i Credit Suisse we Wrocławiu, IBM w Katowicach czy UBS i Cisco w Krakowie - komentuje Julita Spychalska, national director, Corporate Advisory, Jones Lang LaSalle.

I półrocze było rekordowe dla Jones Lang LaSalle jeśli chodzi o wynajem powierzchni biurowej w Krakowie (37 proc. udziału w rynku), Katowicach (57 proc.) czy Wrocławiu (26proc.). Wśród najważniejszych transakcji reprezentacji najemców zrealizowanych z pośrednictwem Jones Lang LaSalle na rynkach na południu Polski należy zaliczyć umowy podpisane przez: Cisco (7 000 mkw., Enterprise Park C, Kraków), Credit Suisse (przednajem, 4 300 mkw., Green Day, oraz podnajem 3 000 mkw. West House 1A, Wrocław), IBM (nowa umowa, 3 320 mkw., Centrum Biurowe Francuska, Katowice) oraz UBS (nowa umowa i ekspansja, 5 000 mkw., Green Office C, Kraków). Ponadto, warte zaznaczenia jest zaangażowanie krakowskiego oddziału Jones Lang LaSalle w reprezentację wynajmującego - spółki TriGranit Development przy transakcji Airline Accounting Center, spółki z grupy Lufthansa (przednajem, 8 500 mkw., Bonarka 4 Business, Kraków).

Rafał Oprocha, dyrektor oddziału Jones Lang LaSalle w Krakowie, dodaje - W I półroczu udział transakcji najmu zrealizowanych na rynku krakowskim przez Jones Lang LaSalle w całkowitym wolumenie umów podpisanych z pośrednictwem agencji doradczych sięgnął blisko 37proc. Tak dobry wynik firmy w stolicy Małopolski był możliwy dzięki kombinacji kilku czynników. Przede wszystkim, od lat dostrzegamy i wierzymy w ogromny potencjał rynku biurowego w Krakowie i ogółem miasta jako lokalizacji dla biznesu. Nasze biuro uruchomiliśmy już w 2008 r. i przez ten czas zbudowaliśmy nie tylko mocną ekspertyzę lokalną, ale również nawiązaliśmy szereg relacji biznesowych, które teraz procentują. Klienci doceniają naszą wiedzę, doświadczenie i znajomość specyfiki rynku biurowego w Małopolsce. Ponadto, połączenie w połowie roku 2011 z zespołem firmy King Sturge wzmocniło naszą obecność w Katowicach, dzięki czemu w ostatnich miesiącach możemy obserwować rosnący wzrost udziału Jones Lang LaSalle w transakcjach zawartych na katowickim rynku nieruchomości biurowych.

Firma obserwuje również rosnące zainteresowanie najmem powierzchni w mniejszych miastach. Dotyczy to ponownie w największej mierze firm z sektora nowoczesnych usług dla biznesu (BPO/SSC/ITO/R&D), które są motorem napędowym rozwoju lokalnych rynków biurowych.
Magdalena Reńska, Dyrektor trójmiejskiego oddziału Jones Lang LaSalle, wyjaśnia -  Dobrym przykładem tego trendu jest umowa najmu podpisana w tym roku przez Itella Information, firmę świadczącą usługi outsourcingu procesów finansowo - księgowych i kadrowo - płacowych, na ponad 3 900 mkw. w Marbud Centrum Biurowe w Toruniu, gdzie Jones Lang LaSalle reprezentowało najemcę. Długofalowe plany biznesowe i rekrutacyjne Itelli związane z Toruniem potwierdzają rosnącą roli mniejszych miast jako lokalizacji dla projektów z obszaru usług dla biznesu.

  • Sylwes 2013-09-26 00:08:19
    @ Herlitz - nie wiem jakich wielkości transakcji (ilości transakcji?) oczekujesz, by nie dyskredytować tych danych. Są one bardzo mierzalne. Podaj proszę przykład równie dużej umowy na rynku wielkości Torunia, zawartej przy udziale agenta. Zapewniam Cię, to nie jest łatwy kawałek chleba.
  • Herlitz 2013-09-25 18:00:30
    jedna taka transakcja w Toruniu wiosny nie czyni. W innych miastach raczej słabo. Tylko w Warszawie się obronili.

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Poland

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA