PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Kapitał będzie płynął szerokim strumieniem. Invesco skieruje go również do Polski

  • Autor: Propertynews.pl
  • 21 cze 2016 15:45

Kapitał będzie płynął szerokim strumieniem. Invesco skieruje go również do Polski Andy Rofe, Invesco Real Estate

Intensywny napływ kapitału inwestycyjnego do Europy w 2015 roku spowodował kompresję stóp kapitalizacji na rynku średnio o 45 pkt procentowych. Zmiana na kluczowych rynkach była relatywnie niska, podczas gdy na rynkach drugorzędnych była dużo bardziej widoczna. Zgodnie z prognozami Invesco, napływ kapitału inwestycyjnego w Europie nadal będzie wysoki w 2016 roku .

REKLAMA

- Rozluźnianie polityki pieniężnej w Stanach Zjednoczonych Ameryki i w Europie powoduje niepewność na rynkach, ponieważ prognozy inflacyjne oraz rentowności papierów skarbowych nie są do końca klarowne. Jednakże, istnieją pozytywne przesłanki do rozwoju gospodarczego i, co za tym idzie, dalszego rozwoju rynku nieruchomości w Europie - komentuje Andy Rofe, dyrektor zarządzający Invesco Real Estate.

Fundamenty gospodarcze uzasadniają wzrost stawek czynszów w wielu ośrodkach miejskich w perspektywie najbliższych 18 miesięcy. Intensywny wzrost może być notowany szczególnie w Hiszpanii oraz Irlandii, których rynki dodatkowo wspierane będą strukturalnymi reformami gospodarczymi.

Największy wzrost stawek powinien być notowany na rynkach: biurowym oraz ulic handlowych. Oba sektory będą korzystać z rosnącego zatrudnienia, który przekładając się na wzrost dochodu rozporządzalnego, sprzyja pozytywnym perspektywom inwestycyjnym Z prognozowanych rynków, wybija się Hiszpania, gdzie oczekiwane są istotne wzrosty we wszystkich segmentach rynku, szczególnie w Madrycie i Barcelonie. Także Londyn pozostanie jednym z najlepiej prosperujących rynków, niemniej, przestrzeń do wzrostu zmniejsza się. Stawki zbliżają się do rekordowych, a aktywność deweloperska dopiero się rozpoczyna.

Wg prognoz Invesco Real Estate, aktywa 50-iu monitorowanych europejskich biurowców powinny wzrosnąć o 2,9 proc. w ciągu najbliższych dwóch lat, wobec wzrostu o 3,1 proc. w ostatnich dwóch latach.

Utrzyma się będzie koncentracja na rynkach o potencjale dużego wzrostu przychodów z czynszu. Jednocześnie, większą rolę odgrywać będzie odpowiednia selekcja aktywów oraz odpowiednie zarządzanie, wobec zmniejszającej się roli wyboru konkretnego sektora bądź lokalizacji.

- Uważamy, że w dalszym ciągu stopy zwrotu na rynku europejskim będą spadać, jednakże będzie to proces dość ograniczony i nie będzie to kluczowym czynnikiem rozwoju rynku nieruchomości w perspektywie najbliższych trzech lat. Zdaniem Invesco Real Estate, kluczowym czynnikiem atrakcyjności rynku będzie presja na czynsze, wzrost przychodów czynszowych, wzmacniany przez aktywne zarządzanie majątkiem – dodaje Andy Rofe.

  • 1
  • 2

IX EUROPEJSKI KONGRES GOSPODARCZY

10-12 maja 2017 • Katowice • Międzynarodowe Centrum Kongresowe i Spodek

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Partner serwisu - Zinel

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA