PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Kapitał idzie w świat. Inwestorzy szukają okazji

  • Autor: propertynews.pl
  • 17 mar 2016 17:02

Kapitał idzie w świat. Inwestorzy szukają okazji fot. Fotolia

Przepływy kapitału są niczym nieograniczone, a inwestorzy poszukują okazji inwestycyjnych na wszystkich rynkach świata - wynika z dwunastego już raportu pt. Great Wall of Money firmy doradczej Cushman & Wakefield.

REKLAMA

Według raportu na koniec 2015 r. łączna wartość kapitału przeznaczonego na inwestycje w nieruchomości komercyjne w ujęciu globalnym sięgnęła rekordowego poziomu 443 mld USD. 

Jednak pomimo niemal rekordowego poziomu aktywności inwestycyjnej na wielu rynkach, dynamika przyrostu kapitału spowolniła z 21 proc. w 2014 r. do 3 proc. w 2015 r. Świadczy to o stopniu aktywności inwestorów w zakresie lokowania kapitału na coraz szybciej rozwijającym się rynku.

Wzrost dostępnego kapitału odnotowano we wszystkich trzech regionach, przy czym największy w regionie Azji i Pacyfiku – aż o 8 proc. do poziomu 131 mld USD, do czego przyczyniło się zamknięcie szeregu funduszy w 2015 r. Jednak pomimo tego wzrostu, region ten przyciąga najmniej kapitału. W krajach EMEA i obu Ameryk przyrost dostępnych środków nie przekroczył 2 proc. W całym regionie EMEA wartość nowego kapitału wyniosła 143 mld USD, natomiast w obu Amerykach – aż 169 mld USD.

W porównaniu z minionym rokiem wartość faktycznie pozyskanego kapitału nieznacznie spadła o niecałe 1 proc. z 408 mld USD do 407 mld USD, co świadczy o tym, że fundusze bardziej koncentrują się na lokowaniu kapitału. Dotyczy to szczególnie regionu EMEA, w którym wartość pozyskanego kapitału zmniejszyła się w ciągu roku o 4 proc. do poziomu 131 mld USD. Z kolei w regionie Azji i Pacyfiku oraz w obu Amerykach wzrosła odpowiednio o 3 proc. i niecały 1 proc.

- Wobec coraz większej niepewności na światowych rynkach akcji czynniki takie jak luzowanie ilościowe i perspektywa utrzymania stóp procentowych na niskim poziomie przez dłuższy czas zwiększają atrakcyjność nieruchomości komercyjnych, co zachęca do inwestowania kapitału w nieruchomości i związane z nimi fundusze - mówi Carlo Barel di Sant’Albano, dyrektor generalny działu globalne rynki kapitałowe i usługi dla inwestorów, Cushman & Wakefield.

Ze względu na rekordową wielkość dostępnego kapitału kluczowe znaczenie dla inwestorów ma obecnie jego efektywne wykorzystanie. Zyskają na tym przede wszystkim duże i płynne rynki Stanów Zjednoczonych, Chin, Wielkiej Brytanii, Japonii i Niemiec. Przewidujemy również wzrost przepływów kapitału zagranicznego, ponieważ inwestorzy będą nadal dążyć do dywersyfikacji inwestycji na rynkach.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - TDJ Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA