PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Kapitał idzie w świat. Inwestorzy szukają okazji

  • Autor: propertynews.pl
  • 17 mar 2016 17:02

Kapitał idzie w świat. Inwestorzy szukają okazji fot. Fotolia

Przepływy kapitału są niczym nieograniczone, a inwestorzy poszukują okazji inwestycyjnych na wszystkich rynkach świata - wynika z dwunastego już raportu pt. Great Wall of Money firmy doradczej Cushman & Wakefield.

REKLAMA

Według raportu na koniec 2015 r. łączna wartość kapitału przeznaczonego na inwestycje w nieruchomości komercyjne w ujęciu globalnym sięgnęła rekordowego poziomu 443 mld USD. 

Jednak pomimo niemal rekordowego poziomu aktywności inwestycyjnej na wielu rynkach, dynamika przyrostu kapitału spowolniła z 21 proc. w 2014 r. do 3 proc. w 2015 r. Świadczy to o stopniu aktywności inwestorów w zakresie lokowania kapitału na coraz szybciej rozwijającym się rynku.

Wzrost dostępnego kapitału odnotowano we wszystkich trzech regionach, przy czym największy w regionie Azji i Pacyfiku – aż o 8 proc. do poziomu 131 mld USD, do czego przyczyniło się zamknięcie szeregu funduszy w 2015 r. Jednak pomimo tego wzrostu, region ten przyciąga najmniej kapitału. W krajach EMEA i obu Ameryk przyrost dostępnych środków nie przekroczył 2 proc. W całym regionie EMEA wartość nowego kapitału wyniosła 143 mld USD, natomiast w obu Amerykach – aż 169 mld USD.

W porównaniu z minionym rokiem wartość faktycznie pozyskanego kapitału nieznacznie spadła o niecałe 1 proc. z 408 mld USD do 407 mld USD, co świadczy o tym, że fundusze bardziej koncentrują się na lokowaniu kapitału. Dotyczy to szczególnie regionu EMEA, w którym wartość pozyskanego kapitału zmniejszyła się w ciągu roku o 4 proc. do poziomu 131 mld USD. Z kolei w regionie Azji i Pacyfiku oraz w obu Amerykach wzrosła odpowiednio o 3 proc. i niecały 1 proc.

- Wobec coraz większej niepewności na światowych rynkach akcji czynniki takie jak luzowanie ilościowe i perspektywa utrzymania stóp procentowych na niskim poziomie przez dłuższy czas zwiększają atrakcyjność nieruchomości komercyjnych, co zachęca do inwestowania kapitału w nieruchomości i związane z nimi fundusze - mówi Carlo Barel di Sant’Albano, dyrektor generalny działu globalne rynki kapitałowe i usługi dla inwestorów, Cushman & Wakefield.

Ze względu na rekordową wielkość dostępnego kapitału kluczowe znaczenie dla inwestorów ma obecnie jego efektywne wykorzystanie. Zyskają na tym przede wszystkim duże i płynne rynki Stanów Zjednoczonych, Chin, Wielkiej Brytanii, Japonii i Niemiec. Przewidujemy również wzrost przepływów kapitału zagranicznego, ponieważ inwestorzy będą nadal dążyć do dywersyfikacji inwestycji na rynkach.

  • 1
  • 2

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - BNP Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - TDJ Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions Partner serwisu - Zinel

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA