PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Kapitał płynie... do miast regionalnych

  • Autor: Propertynews.pl
  • 11 gru 2015 12:02

Kapitał płynie... do miast regionalnych Sławomir Jędrzejewski, JLL

Wszystko wskazuje na to, że ten rok przyniesie kolejne rekord na rynku transakcji inwestycyjnych w Polsce. Na skalę, której nigdy wcześniej nie było, swój triumf będą też święcić miasta regionalne, gdzie biurowce i centra handlowe sprzedają się jak świeże bułeczki.

REKLAMA

Największą transakcją inwestycyjną we wszystkich segmentach rynku nieruchomości tego roku była sprzedaż centrum handlowego Riviera w Gdyni za 291-300 mln euro.

- Inwestorzy interesują się w największym stopniu produktami typu "prime" w głównych aglomeracjach, ale obiekty w mniejszych miastach również są przedmiotem transakcji. Przykładem tego trendu są tegoroczne transakcje sprzedaży Focus Park w Rybniku, Solaris w Opolu, Sarniego Stoku w Bielsko-Białej Karolinki i Pogorii zlokalizowanych w Dąbrowie Górniczej czy CH Platan w Zabrzu - tłumaczy Sławomir Jędrzejewski, dyrektor Działu Rynków Kapitałowych Nieruchomości Biurowych i Magazynowych JLL.

- Wolumen transakcji na rynku nieruchomości handlowych sięgnął  w grudniu 1, 725 mld euro  i przewyższył zeszłoroczny rezultat (570 mln euro). Oznacza to, że polski rynek handlowy stanowi magnes dla inwestorów, a sprzyja temu rosnąca siła nabywcza społeczeństwa, dobra kondycja gospodarki, wysoka aktywność budowlana, szeroki zakres produktów różnego typu oraz zainteresowanie międzynarodowych sieci handlowych naszym rynkiem - komentuje Jędrzejewski.

Jak dodaje ekspert JLL, drugie miejsce zajmują inwestycyjne transakcje biurowe – wartość transakcji w regionach wyniosła 480 miliony euro. - Atrakcyjność regionalnych rynków biurowych w Polsce jest wypadkową takich czynników jak: niska dostępność dużych projektów na sprzedaż w Warszawie, bardzo duża aktywność najemców (od początku roku 2015 poza stolicą wynajęto ponad 472 tys. mkw.), generowana w dużej mierze przez międzynarodowe firmy z sektora nowoczesnych usług dla biznesu zawierające umowy na duże powierzchnie; wyższe niż w stolicy stopy kapitalizacji oraz pojawienie się w ostatnich latach ciekawych projektów biurowych - dodaje Sławomir Jędrzejewski.

Największą tegoroczną umową na rynku nieruchomości biurowych w Polsce, zarówno w Warszawie, jak i na rynkach regionalnych jest sprzedaż projektów Skanska w Krakowie i Katowicach za 160 mln euro. Jednocześnie jest to transakcja o najwyższej wartości kiedykolwiek zarejestrowana na rynkach biurowych poza stolicą. Zbliżona wartością, choć mniejsza jest ubiegłoroczna sprzedaż Quattro Business Park grupy Buma w Krakowie. Tylko w pierwszym półroczu 2015 poza Warszawą zamknięto sześć transakcji biurowych, których przedmiotem były Enterprise Park i Kazimierz Office Center w Krakowie, Green Horizon w Łodzi, Baltic Business Center w Gdyni, West House 1B we Wrocławiu czy Millenium w Katowicach.

  • 1
  • 2

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Partner serwisu - Zinel

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA