PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Kapitał zalewa rynek nieruchomości

  • Autor: Propertynews.pl
  • 13 sie 2015 08:18

Kapitał zalewa rynek nieruchomości Fot. Fotolia

W I połowie 2015 roku wartość transgranicznych transakcji inwestycyjnych na rynkach nieruchomości komercyjnych Europy wzrosła o 30 proc. (porównując rok do roku) i sięgnęła 129 miliardów euro – wynika z raportu „European Capital Flows” przygotowanego przez Colliers International.

REKLAMA

Największym zainteresowaniem inwestorów cieszył się sektor nieruchomości biurowych. Zawarto tu transakcje o wartości 45 miliardów euro. Z kolei rynek nieruchomości handlowych był sektorem, który zanotował największy wzrost – 57 proc. – i sięgnął 38 miliardów euro.

– Wyniki te, w powiązaniu z pojawieniem się nowych źródeł finansowania, bardzo niskimi stopami oraz stymulacją polityki monetarnej, zapowiadają kolejny dobry rok dla europejskiego rynku nieruchomości komercyjnych – zauważa Richard Divall, szef Rynków Kapitałowych na region EMEA w Colliers International.

– Transakcje pokazują, że zagraniczny kapitał idzie w górę po krzywej ryzyka w poszukiwaniu korzystnych stóp zwrotu, zwracając jednak szczególną uwagę na sytuację w Grecji oraz lokalne zmiany polityczne w Europie – dodaje Richard Divall.

Azjatyckie firmy ubezpieczeniowe kupują w Londynie: Deregulacja inwestycji zagranicznych w Chinach i Tajwanie oraz niskie stopy zwrotu w głównych azjatyckich miastach przyczyniły się do wzrostu zainteresowania rynkiem nieruchomości w europejskich miastach. Na celowniku inwestorów znalazły się: Wielka Brytania, Niemcy, Włochy oraz Hiszpania. Na brytyjskim rynku nieruchomości głównym obszarem zainteresowania azjatyckich deweloperów i funduszy emerytalnych I filaru są nieruchomości mieszkaniowe oraz domy studenckie.

Kapitał azjatycki poszerza swoje horyzonty: Groźba wyjścia Grecji ze strefy euro przyczyniła się tymczasowo do wzmożonej ostrożności inwestorów z Azji. Mimo to, państwowe fundusze majątkowe (tzw. SWF) i finansowe konglomeraty z Azji szukają możliwości inwestowania w Europie poprzez współpracę z lokalnymi firmami zarządzającymi aktywami lub poprzez tworzenie własnych platform inwestycyjnych.

Włochy ponownie na celowniku inwestorów: Wartość transakcji we Włoszech sięgnęła ponad 55 miliardów euro (wzrost o 162 proc., licząc rok do roku). Włochy wyprzedziły tym samym Irlandię, Hiszpanię oraz Holandię, czyli rynki, na których poprawia się sytuacja gospodarcza. Mimo, że tak duży wzrost był możliwy dzięki jednej dużej transakcji (fundusz z Kataru zainwestował w Porta Nuova w Mediolanie), widać, że włoski rynek nieruchomości przyciąga zróżnicowanych inwestorów: zarówno instytucjonalnych, jak i oportunistycznych. Dodatkowo, pierwsza sprzedaż z udziałem włoskich funduszy przyczynia się do zwiększenia płynności na rynku.

  • 1
  • 2
  • MG 2015-08-13 11:22:36
    TRANSGENICZNYCH ? Od kiedy to transakcje mają geny ? TransGRANICZNYCH - poprawne słowo.
  • kot778 2015-08-13 08:56:26
    Wraz z kryzysem finansowym z roku 2008 globalny druk znacznie przyspieszył . Teraz trzeba w coś inwestować !

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Partner serwisu - Zinel

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA