PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Katowicka filmówka z nową siedzibą w 2016 r.

  • Autor: PAP
  • 16 lip 2014 15:10

Nawiązująca do śląskiej tradycji i sąsiednich budynków elewacja z czerwonej cegły, wewnątrz m.in. studio filmowo-telewizyjne i patio - tak w 2016 r. ma wyglądać nowa siedziba katowickiej "filmówki" w centrum miasta. W środę podpisano umowę na budowę obiektu.

REKLAMA

Nowy gmach stanie w centrum Katowic, w pobliżu obecnego kampusu uniwersyteckiego, przy ul. św. Pawła 3. To zdegradowana część centrum, nazywana często kwartałem ulic Pawła, Wodnej, Górniczej. Nowy obiekt, który ma stać się zaczątkiem rewitalizacji tej części miasta, powstanie według wybranego w konkursie projektu barcelońskiego biura BAAS oraz Grupy 5 Architekci z Warszawy. Na etapie wykonawczym do tych pracowni dołączyło jeszcze biuro Małeccy z Katowic.

Architekci mieli skomplikowane zadanie - obiekt powstanie na nieregularnej działce, wtłoczonej między stare kamienice. Wybrany projekt m.in. wykorzystuje znajdującą się w tym miejscu tzw. stację transformatorową (dawniej był to samodzielny budynek mieszkalny). Dwukondygnacyjna stacja zostanie obudowana czterokondygnacyjnym budynkiem wypełniającym przestrzeń działki od strony ul. św. Pawła.

Historyczna elewacja stacji stanie się częścią elewacji całości - z zewnątrz uzupełni ją ażurowa konstrukcja z ceramicznych kształtek o barwie i wysokości nawiązującymi do sąsiedniej zabudowy. Nawiązujące do ducha dawnej śląskiej architektury materiały i kolory pojawią się też we wnętrzu - w korytarzach czy patio, wokół którego koncentrować ma się studenckie życie.

Walorom estetycznym mają dorównywać rozwiązania dydaktyczne. Sercem nowej siedziby mają być studio telewizyjno-filmowe (ok. 200 m kw.) oraz sala projekcyjna na blisko 150 miejsc. Ponad nimi zaplanowano pracownie m.in. do nauki montażu i produkcji. W dawnej stacji trafo znajdzie się dwukondygnacyjna biblioteka. Całość ma liczyć ok. 5,3 tys. m kw. powierzchni (w tym ok. 2 tys. powierzchni technicznej i podziemnego garażu).

Budynek stanie na działce przekazanej uczelni przez miasto. Nieruchomość o powierzchni 2258 m kw. i wartości 1,217 mln zł uniwersytet otrzymał za symboliczną złotówkę.

Jak akcentowała w środę dziekan Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego prof. Krystyna Doktorowicz, nowy obiekt ma być dostępny i otwarty nie tylko dla studentów "filmówki", ale też dla studentów innych kierunków i dla całego miasta. "Liczymy, że będzie to wydział, który będzie prowadził znaczącą działalność kulturalną i że będzie to miejsce kulturotwórcze" - mówiła.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - TDJ Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA