PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Katowicki biurowiec zużyje ośmiokrotnie mniej energii od tradycyjnego

  • Autor: PAP
  • 23 kwi 2012 17:12

Kolektory słoneczne, fotoogniwa, sondy geotermalne, specjalne okna, chłodząco-grzewcze stropy i system odzyskiwania ciepła znajdą się w powstającym w Katowicach biurowcu, który zużyje do ogrzewania ośmiokrotnie mniej energii od tradycyjnych budynków.

REKLAMA

Tzw. biurowiec pasywny - pierwszy taki w Europie środkowo-wschodniej - powstaje od sierpnia zeszłego roku w katowickim Parku Naukowo-Technologicznym Euro-Centrum. W poniedziałek oficjalnie wmurowano kamień węgielny pod jego budowę. Budowany za ponad 37 mln zł obiekt będzie gotowy w lutym przyszłego roku.

"Będzie to budynek zużywający do ogrzewania 15 kilowatogodzin energii na metr kwadratowy rocznie. Gdyby porównać go do samochodu - byłby to samochód spalający litr benzyny na 100 km, wobec osiem litrów w przeciętnych samochodach" - tłumaczył w poniedziałek prezes parku Euro-Centrum Roman Trzaskalik.

Wyliczono, że koszty budowy biurowca będą o ok. 15 proc. wyższe niż dla tradycyjnych, znacznie bardziej energochłonnych budynków. "Warto zapłacić 15 proc. więcej, by potem przez kilkadziesiąt lat czerpać z tego wymierne korzyści finansowe w postaci oszczędności" - przekonywał Trzaskalik.

Katowicki biurowiec ma promować energooszczędne budownictwo, a jednocześnie służyć naukowcom jako obiekt do badań i analiz. "Obiekt będzie służył promocji, by każdy miał możliwość dotknięcia i zobaczenia tych rozwiązań; jednocześnie chcemy, by było to zweryfikowane przez naukowców" - dodał prezes.

Budynek zajmie powierzchnię ponad 6 tys. m kw. Będzie w dużej części korzystał z odnawialnych źródeł energii; został zaprojektowany z szerokim dostępem do światła słonecznego, wyposażony w kolektory słoneczne, fotoogniwa oraz system sond geotermalnych. Specjalne pasywne okna, stropy chłodząco-grzewcze oraz system odzyskiwania ciepła z rekuperatora pozwolą na chłodzenie latem i dogrzanie pomieszczeń zimą.

Poza pomieszczeniami administracyjno-biurowymi w budynku znajdą się laboratoria technologiczne i sale konferencyjne. Biurowiec został przygotowany przede wszystkim z myślą o firmach technologicznych.

"Chodzi nam głównie o firmy innowacyjne, technologiczne - krajowe i zagraniczne. Część z nich działa już w naszym Parku; to także powstające firmy typu start-up, związane m.in. z branżą automatyki, elektroniki, odnawialnych źródeł energii czy technologii medycznych" - powiedział Trzaskalik.

W biurowcu ulokują się także firmy z otoczenia biznesu. "Chcemy by był to budynek, gdzie można od początku do końca poprowadzić biznes w tych kilku wybranych sektorach" - dodał prezes.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - TDJ Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA