PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Katowicki rynek biurowy chwilowo wyhamował

  • Autor: propertynews.pl
  • 12 maj 2017 12:16

Katowicki rynek biurowy chwilowo wyhamował Tomasz Buras, dyrektor zarządzający Savills Polska

Na rynku biurowym w Katowicach mamy do czynienia z okresem przejściowego spowolnienia tempa rozwoju, wynika z najnowszego raportu firmy doradczej Savills. Aktualnie w budowie znajduje się najmniej obiektów biurowych od lat. Tendencja ta jest jednak chwilowa i już w przyszłym roku podaż powierzchni biurowej w Katowicach znacząco się zwiększy. Stopa pustostanów spada, ale mimo to jest na jednym z najwyższych poziomów spośród wszystkich głównych miast w Polsce.

REKLAMA

Zgodnie z raportem „Market in Minutes – Rynek biurowy w Katowicach 2017” Katowice są piątym największym rynkiem biurowym w Polsce. Stolica Górnego Śląska plasuje się za Warszawą oraz trójką największych miast regionalnych – Krakowem, Wrocławiem i Trójmiastem.

- Katowice stanowią serce aglomeracji, w której mieszka ponad 2,1 mln osób. To również jeden z głównych ośrodków akademickich w kraju i centrum jednego z największych obszarów przemysłowych w Europie. Z tego względu miasto jest szczególnie atrakcyjne dla firm z sektora IT i centrów usług wspólnych - mówi Tomasz Buras, dyrektor zarządzający Savills Polska.

Zasoby powierzchni biurowej w Katowicach na koniec pierwszego kwartału 2017 r. wyniosły 447 100 mkw. Zaletą rynku jest fakt, że duża część dostępnych biurowców jest stosunkowo młoda. Ponad jedna trzecia obiektów została oddana do użytku nie później niż w 2014 roku. Połowa z istniejących projektów ma powierzchnię ponad 10 000 mkw.

Aktywność deweloperów w Katowicach jest na najniższym poziomie od 2011 roku. Do końca roku rynek wzbogaci się o zaledwie 7 700 mkw. nowej powierzchni. Do końca 2018 r. oddanych zostanie już jednak kolejne 35 300 mkw., na które składać się będzie przede wszystkim pierwszy budynek w ramach kompleksu .KTW budowanego przez TDJ Estates (18 200 mkw.) oraz czwarty budynek parku biurowego Silesia Business Park (12 000 mkw.), który dostarczy firma Skanska Property Poland.

- Prognozowana na 2017 rok podaż nowej powierzchni biurowej w Katowicach będzie jedną z najniższych od lat i najniższą spośród głównych miast w Polsce. Aktywność deweloperska zwiększy się jednak już w przyszłym roku – mówi Wioleta Wojtczak z Działu Badań i Analiz, Savills.

Od początku 2016 r. popyt na powierzchnię biurową w Katowicach wyniósł 47 600 mkw. Tylko 5 proc. umów stanowiły renegocjacje lub przedłużenia, a kolejne 10 proc. to tzw. ekspansje, czyli umowy zwiększające powierzchnię biura. 56 proc. transakcji przypadło nowym umowom lub relokacjom. Największa transakcja najmu na przestrzeni ostatnich 15 miesięcy zawarta została przez firmę Rockwell Automation na powierzchnię w budynku A4 Business Park (7400 mkw.). Miała ona formę tzw. umowy przednajmu, czyli umowy podpisanej jeszcze przed oddaniem danego obiektu do użytkowania.

Niski poziom podaży spowodował spadek stopy pustostanów, który jednak nadal pozostaje bardzo wysoki w porównaniu z innymi głównymi miastami w Polsce. W pierwszym kwartale roku zmniejszy się on o 2.8 punktu procentowego rok do roku i osiągnął poziom 14,6 proc. Najwyższy procent niewynajętej powierzchni jest w budynkach najnowszych, które oddano od początku 2016 roku. Zgodnie z prognozami firmy Savills, ilość dostępnej powierzchni biurowej, do końca bieżącego roku będzie się dalej zmniejszać, jednak dalej pozostanie na relatywnie wysokim poziomie. Czynsze za najlepsze lokalizacje biurowe w Katowicach kształtują się na poziomie 13,50 – 14,00 euro/m kw./miesiąc. Pomimo zmniejszającego się poziomu pustostanów nie jest widoczna presja na stawki czynszowe i w najbliższych miesiącach pozostaną one na stabilnym poziomie.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - TDJ Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA