PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Katowickie przyspieszenie

  • Autor: Propertynews.pl
  • 02 gru 2013 20:24

Katowickie przyspieszenie

Ostatni rok był niezwykle owocny na katowickim rynku nieruchomości komercyjnych. Czy wydarzenia w tym sektorze spowodują efekt kuli śniegowej i miasto dołączy do najdynamiczniej rozwijających się ośrodków regionalnych w naszym kraju? - zastanawiali się uczestnicy sesji inauguracyjnej Property Forum Katowice 2013.

REKLAMA

Do tej pory śląską specjalizacją były magazyny, a najwięcej do nadrobienia - jeśli chodzi o rynek nieruchomości komercyjnych - było w sektorze biurowym. Teraz miasto włączyło się także w rywalizację o inwestorów z branży BPO, kreujących popyt na powierzchnie biurowe i stymulujących nowe przedsięwzięcia. Na inwestycję w mieście zdecydował się IBM, a kolejni deweloperzy zapowiedzieli nowe projekty.

- Pojawienie się IBM to symboliczny przełom dla rozwoju branży BPO w mieście. Zadebiutują też inni, znaczący gracze i wszystko wskazuje na to, że w kolejnych latach - poza Warszawą - z największych przyrostem powierzchni biurowej będziemy mieli do czynienia właśnie w Krakowie i Katowicach - tłumaczy Robert Karniewski, Colliers International.

Tomasz Czuba z Jones Lang LaSalle uważa, iż wejście IBM było impulsem pobudzającym deweloperów do działania. - W tym roku powstanie 16 tys. mkw. biur, a w 2014 roku będzie to już 40 tys. W planach jest zaś 80 tys. mkw. - wylicza ekspert. - Należy jednak wziąć pod uwagę drogę wyjścia z tych inwestycji. Fundusze ograniczają ryzyko, a dla nich najistotniejsza jest wielkość rynku. A na takim rynku jak Katowice pojawienie się każdego nowego projektu grozi zwiększeniem poziomu pustostanów - przestrzega Tomasz Czuba.

Liczą się kadry

Inwestorzy docenili zasoby ludzkie regionu. - To największy atut Śląska. Jednak, aby utrzymać tę atrakcyjność, istotna jest proporcja jakości pracy do jej ceny - uważa Piotr Wojaczek, prezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Zatrudnienie w sektorze outsourcingu w Polsce rośnie w tempie 20 proc. rocznie. Tymczasem w Katowicach w ostatnim roku nastąpił wzrost aż o 30 proc. - Jest szansa, że taki trend utrzyma się w kolejnych latach - wyjaśnia Marcin Nowak, dyrektor zarządzający centrum operacyjnym, Capgemini Polska i dodaje, iż Śląsk to jedyny region w Polsce, w którym na szeroką skalę mamy rozwinięte trzy branże generujące największe zapotrzebowanie na pracowników: górnictwo, automotive i outsourcing.

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Partner serwisu - Zinel

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA