PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Katowickie przyspieszenie

  • Autor: Propertynews.pl
  • 02 gru 2013 20:24

Katowickie przyspieszenie

Ostatni rok był niezwykle owocny na katowickim rynku nieruchomości komercyjnych. Czy wydarzenia w tym sektorze spowodują efekt kuli śniegowej i miasto dołączy do najdynamiczniej rozwijających się ośrodków regionalnych w naszym kraju? - zastanawiali się uczestnicy sesji inauguracyjnej Property Forum Katowice 2013.

REKLAMA

Do tej pory śląską specjalizacją były magazyny, a najwięcej do nadrobienia - jeśli chodzi o rynek nieruchomości komercyjnych - było w sektorze biurowym. Teraz miasto włączyło się także w rywalizację o inwestorów z branży BPO, kreujących popyt na powierzchnie biurowe i stymulujących nowe przedsięwzięcia. Na inwestycję w mieście zdecydował się IBM, a kolejni deweloperzy zapowiedzieli nowe projekty.

- Pojawienie się IBM to symboliczny przełom dla rozwoju branży BPO w mieście. Zadebiutują też inni, znaczący gracze i wszystko wskazuje na to, że w kolejnych latach - poza Warszawą - z największych przyrostem powierzchni biurowej będziemy mieli do czynienia właśnie w Krakowie i Katowicach - tłumaczy Robert Karniewski, Colliers International.

Tomasz Czuba z Jones Lang LaSalle uważa, iż wejście IBM było impulsem pobudzającym deweloperów do działania. - W tym roku powstanie 16 tys. mkw. biur, a w 2014 roku będzie to już 40 tys. W planach jest zaś 80 tys. mkw. - wylicza ekspert. - Należy jednak wziąć pod uwagę drogę wyjścia z tych inwestycji. Fundusze ograniczają ryzyko, a dla nich najistotniejsza jest wielkość rynku. A na takim rynku jak Katowice pojawienie się każdego nowego projektu grozi zwiększeniem poziomu pustostanów - przestrzega Tomasz Czuba.

Liczą się kadry

Inwestorzy docenili zasoby ludzkie regionu. - To największy atut Śląska. Jednak, aby utrzymać tę atrakcyjność, istotna jest proporcja jakości pracy do jej ceny - uważa Piotr Wojaczek, prezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Zatrudnienie w sektorze outsourcingu w Polsce rośnie w tempie 20 proc. rocznie. Tymczasem w Katowicach w ostatnim roku nastąpił wzrost aż o 30 proc. - Jest szansa, że taki trend utrzyma się w kolejnych latach - wyjaśnia Marcin Nowak, dyrektor zarządzający centrum operacyjnym, Capgemini Polska i dodaje, iż Śląsk to jedyny region w Polsce, w którym na szeroką skalę mamy rozwinięte trzy branże generujące największe zapotrzebowanie na pracowników: górnictwo, automotive i outsourcing.

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Poland Partner serwisu - Workplace

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA