PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Kiedy biura będą zielone

  • Autor: wnp.pl (Dariusz Ciepiela)
  • 25 sty 2012 14:16

Kiedy biura będą zielone

Budynki z certyfikatami energetycznymi stanowią niewielki ułamek polskiego rynku. Trend jest jednak wyraźny, zainteresowanie rośnie, choć ogranicza się do jednego segmentu budownictwa - biurowego. Wielość certyfikatów nie ułatwia zadania chętnym, ale wysiłek się opłaca. Certyfikat świadczy, że obiekt jest energooszczędny, a tym samym tańszy w eksploatacji.

REKLAMA

- W Polsce są trzy budynki posiadające końcowy certyfikat LEED, z czego dwa to biurowce, a budynki z BREEAM są cztery, wszystkie to biurowce - mówi Paweł Warda, doradca ds. akredytacji LEED w Jones Lang LaSalle.

W procesie certyfikacji można uzyskać tzw. precertyfikat, czyli wstępną ocenę budynku, zanim jego budowa zostanie ukończona. Takich budynków, które są w fazie budowy i uzyskały precertyfikaty LEED i BREEAM, jest więcej.

Jak informuje Jarosław Zagórski, dyrektor handlowy i rozwoju Ghelamco Poland, obecnie w Polsce jest około 70 budynków pretendujących do certyfikacji BREEAM i ponad 100, jeśli chodzi o L EED.

- Rynek zielonych biurowców na przestrzeni ostatnich paru lat bardzo dynamicznie się rozwija - i to nie tylko w Warszawie, ale też w innych miastach Polski: Wrocławiu, Gdańsku, Rzeszowie, Krakowie czy Poznaniu - wskazuje Marek Marszałek, menedżer departamentu jakości i środowiska w Skanska.

Duża część nowo budowanych obiektów, zwłaszcza biurowych, jest przygotowana do certyfikacji lub jest w jej trakcie. Najlepiej widać to po zaangażowaniu dużych graczy, budujących najwięcej tego typu obiektów w Polsce, jak Ghelamco, GTC, Skanska Development, Neinver czy Echo Investment.

Certyfikat - czy to się opłaca?

Możliwa jest certyfikacja już istniejących budynków, ale wiąże się ona z pewnymi nakładami finansowymi i nie zawsze właściciele budynków są tym zainteresowani. Kiedy budynek jest skończony i ma zacząć przynosić zwrot z zaangażowanego kapitału, deweloperzy niekoniecznie myślą o tym, aby wydawać dodatkowe pieniądze i wprowadzać w budynkach zmiany. Certyfikowanych budynków istniejących nie jest więc dużo. Dobrym przykładem budynku istniejącego jest biurowiec Rondo 1 w Warszawie, gdzie jego właściciel, czyli spółka MGPA, certyfikował go w systemie LEED dla budynków istniejących.

Trudno jednoznacznie określić, jak certyfikaty LEED i BREEAM przekładają się na koszty najmu. Nie można jeszcze mówić o rynku tego typu obiektów w Polsce, a część powierzchni w tych budynkach została wynajęta, zanim uzyskały one certyfikat.

To zbyt skąpa baza danych transakcji, by wyciągać średnie wartości czynszów. W Stanach Zjednoczonych w tego typu obiektach czynsz jest wyższy o ok. 3-5 proc. niż w innych budynkach.

- Na pewno obiekty z L EED łatwiej się reklamuje i łatwiej się w nich sprzedaje powierzchnie - zauważa Paweł Warda.

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - TDJ Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA