PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Knight Frank podsumowuje sytuację na rynku biurowym w Warszawie i innych miastach

  • Autor: propertynews.pl
  • 06 cze 2013 12:28

Knight Frank podsumowuje sytuację na rynku biurowym w Warszawie i innych miastach

W minionym kwartale w Warszawie ukończono budowę czterech projektów biurowych. Nowo oddane budynki zwiększyły zasoby stołecznego rynku biurowego o dodatkowe 73 800 mkw. W konsekwencji na koniec I kwartału 2013 roku podaż nowoczesnej powierzchni biurowej w mieście wyniosła 3,21 mln mkw. - wynika z najnowszego raportu firmy Knight Frank.

REKLAMA

Obecnie w Warszawie w fazie realizacji jest około 493 000 mkw. powierzchni biurowej, z czego 49 proc. powinno zostać oddane do użytku w 2013 roku. Znaczna część potencjalnej podaży pozostaje na etapie planowania. Niektóre z planowanych projektów (około 350 000 mkw.) posiadają już prawomocne pozwolenie na budowę.

Jak podaje Kinght Frank, w I kwartale 2013 roku na warszawskim rynku biurowym obserwowano wysoki poziom aktywności najemców, co znalazło odzwierciedlenie w dużej liczbie zawartych transakcji. W ciągu minionego kwartału zawarto umowy na 155 500 mkw., co stanowi wzrost o 1,5% w stosunku do poprzednio analizowanego okresu. W strukturze podpisanych umów najmu dominowały transakcje nowe, które stanowiły około 40% wszystkich kontraktów.

Ze względu na znaczną ilość nowej podaży, wskaźnik pustostanów w Warszawie pozostał w niewielkim trendzie wzrostowym. Obecnie dostępna powierzchnia na wynajem osiągnęła poziom 381 000 mkw., co stanowi 11,9% ogólnej liczby zasobów biurowych. Według agencji, ze względu
na niski poziom wynajętej powierzchni w aktualnie realizowanych projektach, których budowa powinna zakończyć się w 2013 roku, spodziewany jest dalszy, niewielki wzrost wskaźnika dostępnej powierzchni w kolejnych kwartałach.

Ostatnie miesiące to okres stabilizacji stawek czynszów na warszawskim rynku biurowym. Średnia stawka czynszu w Warszawie wyniosła około 17,3 euro/mkw./miesiąc. Ze względu na wysoki wolumen nowej powierzchni biurowej, stawki czynszów w kolejnych kwartałach 2013 roku nie powinny wzrosnąć. Ponadto, w starszych i gorzej zlokalizowanych budynkach biurowych może zostać zaobserwowana niewielka korekta stawek czynszu. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - TDJ Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA