PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Kolejne ograniczenia zużycia energii w budynkach

  • Autor: Propertynews.pl
  • 07 cze 2016 14:26

Kolejne ograniczenia zużycia energii w budynkach Fot. Fotolia

Już wkrótce właściciele budynków i producenci elektrycznych tablic rozdzielczych będą musieli zmierzyć się z wyzwaniami stawianymi przez nowe przepisy nakładające na nich obowiązek ograniczenia zużycia energii. Jak więc przygotować się na te zmiany i jednocześnie wykorzystać szansę?

REKLAMA

Istnieją rozwiązania, umożliwiające nie tylko obniżenie poziomu konsumpcji, lecz także prowadzenie monitoringu systemów elektrycznych, które dodatkowo mogą ostrzegać użytkowników przed problemami, zanim rozrosną się one do niebezpiecznych rozmiarów. Przed omówieniem tych rozwiązań, przyjrzyjmy się obecnej sytuacji. Z jednej strony mamy do czynienia z całym pakietem nowych regulacji dotyczących systemów zarządzania energią. Są to francuskie przepisy RT2012, ISO 50001 oraz amerykańskie LEED. Mają one na celu podniesienie efektywności energetycznej i znaczne zmniejszenie zużycia energii. Wymaga to dostępu do jak największej ilości danych.

Z drugiej strony w elektrycznych tablicach rozdzielczych już teraz brakuje miejsca na nowe systemy. Co więcej, instalacja dodatkowych przewodów jest kosztowna, ponieważ wymaga montażu okablowania, które zajmuje też cenną przestrzeń w panelach. Ostatnia trudność wiąże się z optymalnym wykorzystaniem danych, a więc koniecznością integracji rozwiązania z systemem zarządzania budynkiem - BMS. Jeśli to ostatnie zadanie jest zbyt skomplikowane, administrator po prostu go nie wykona.

Biorąc pod uwagę wszystkie te czynniki, możemy zapytać: jak powinno wyglądać dobre rozwiązanie do monitoringu systemów elektrycznych?

Po pierwsze, rozwiązanie to powinno być ułożone w już dostępnym miejscu wewnątrz panelu, albo zajmować go niewiele. To sprawa priorytetowa.

Mniej oczywiste jest już jednak to, że dobre rozwiązanie musi współpracować zarówno z nowymi, jak i starymi tablicami rozdzielczymi. Znakomita większość budynków w Ameryce Północnej, Europie i na innych obszarach rozwiniętych gospodarczo nie jest nowa. Mają one często kilkadziesiąt lat i nikt nie chce demontować istniejących instalacji elektrycznych, żeby założyć system monitorowania energii.

Co jeszcze powinno oferować idealne rozwiązanie?

Po drugie, powinno pozwalać na monitorowanie nie tylko poziomu zużycia energii, lecz także innych parametrów. Przykładowo, przydatną funkcją jest pomiar trzech faz napięcia. Dlaczego? Wyobraźmy sobie, że system wykrywa różnice napięcia w poszczególnych fazach i dajmy na to, dwie fazy są na poziomie 50 proc., podczas gdy trzecia na znacznie wyższym, np. 85 proc. Wiedząc o tym możemy namierzyć problemy w systemie elektrycznym już na wczesnym etapie.

  • 1
  • 2

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Partner serwisu - Zinel

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA