PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Kolejny biurowiec w Warszawie ustąpi miejsca wieżowcowi

  • www.gazeta.pl
  • 03 kwi 2013 10:23

Kolejny biurowiec w Warszawie ustąpi miejsca wieżowcowi

Biurowiec Atrium przy al. Jana Pawła II ma zostać rozebrany i zastąpiony 135-metrowym wieżowcem. To już trzeci w tym rejonie budynek z lat 90., który czeka rozbiórka. Pierzeja al. Jana Pawła II zdążyła się zestarzeć, zanim jej budowa dobiegła końca.

REKLAMA

Pięciopiętrowy biurowiec Atrium International Business Center z charakterystycznym atrium nakrytym łukowatym szklanym dachem rozbierać chce fundusz Rockspring, który jest jego właścicielem od grudnia 2011 r. Kupił budynek od razu z myślą o rozbiórce. Jego plany niedawno zaakceptowali miejscy urzędnicy: w powstającym planie zagospodarowania rejonu ul. Żelaznej dopuścili rozbiórkę budynku, zastąpienie go wyższym, 55-metrowym, nad którym ma górować 135-metrowa wieża.

- Plany rozbiórki Atrium to kolejne potwierdzenie tezy, że budynki z lat 90. nie wykorzystały potencjału al. Jana Pawła II - mówi urbanista Grzegorz Buczek.

Budowa Atrium zaczęła się w 1994 r. W Warszawie w tym roku nie oddano do użytku ani jednego biurowca. Część inwestorów z premedytacją stawiała biurowce stosunkowo małe, chciała, by ich budowa szybko się zwróciła. Polska nie była jeszcze w Unii Europejskiej ani w NATO, nie wiadomo było, czy kurs na integrację z zachodnią Europą jest trwały. Nikt nie chciał ryzykować. Banki też nie wiedziały, jak traktować inwestycje w Polsce. Budynek Atrium udało się zbudować dopiero dzięki wsparciu Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju.

W połowie 1995 r. Atrium był pierwszym nowoczesnym biurowcem przy zachodniej pierzei al. Jana Pawła II. Później powstały przy niej trzy kolejne nowoczesne biurowce oraz hotel Westin, 14-piętrowy budynek Deloitte House, a obecnie przy skrzyżowaniu z Pereca powstaje 14-piętrowy biurowiec Atrium 1. To bodajże jedyna konsekwentnie budowana pierzeja ulicy w Warszawie, która jednak zestarzała się, nim ją zakończono.

Decyzja funduszu Rockside jest prawdopodobnie tylko pierwszą kostką domina. Nad bardziej intensywnym wykorzystaniem swoich nieruchomości zastanawia się także fundusz Peakside, właściciel biurowców stojących wzdłuż al. Jana Pawła II w stronę Chłodnej - Atrium Centrum i Atrium Plaza.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - TDJ Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA