PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Koniec chińskich inwestycji w nieruchomości?

  • wnp.pl
  • 10 sie 2017 15:55

Koniec chińskich inwestycji w nieruchomości? Fot. Fotolia

Zaostrzana przez chińskie władze kontrola przepływu kapitału odbija się mocno na rynku nieruchomości. Deweloperzy na całym świecie z niepokojem obserwują spadek chińskich inwestycji. Pod znakiem zapytania stają gigantyczne projekty.

REKLAMA

Amerykański tygodnik „Bloomberg Businessweek” opisuje kłopoty Forest City, gigantycznego projektu deweloperskiego, realizowanego na sztucznej wyspie w malezyjskim stanie Johor, graniczącym z Singapurem. Wartość tej inwestycji szacowana jest na 100 mld dol., a nabywcami w głównej mierze mieli być chińscy inwestorzy.

Chcąc zahamować odpływ kapitału, chińskie władze wprowadzają coraz więcej obostrzeń. Oficjalnie każdy Chińczyk może w ciągu roku wydać na zagraniczne zakupy równowartość 50 tys. dol. rocznie. Dodatkowo, od grudnia ubiegłego roku wszyscy zagraniczni inwestorzy muszą podpisywać zobowiązanie, że kapitał nie będzie przeznaczony na zakup nieruchomości.

Obywatele chińscy, którzy nie dostosują się do tych przepisów, obejmowani będą dochodzeniem i na trzy lata zostaną odcięci od dostępu do zagranicznych walut.

W tym miesiącu z kolei chiński rząd zobowiązał banki do dziennych raportów na temat zagranicznych transakcji klientów przekraczających wartość 1000 juanów.

Te restrykcje naturalnie przekładają się na spadek chińskich inwestycji na rynku nieruchomości poza granicami Państwa Środka, co - jak czytamy w amerykańskim tygodniku - może odbić się nie tylko na regionalnym rynku. Ucierpieć mogą projekty w wielkich miastach, jak Nowy Jork, Londyn czy Paryż, gdzie Chińczycy szczególnie chętnie inwestowali w nieruchomości.

W przytaczanym na wstępie Forest City, gigantycznym projekcie powstającym na sztucznej wyspie w sąsiedztwie Singapuru, 90 proc. powierzchni zarezerwowanych było dla nabywców z Państwa Środka.

Jak informuje "Bloomberg Businessweek", Country Garden, deweloper realizujący tą inwestycję, wstrzymał już działania promocyjne na terenie Chin. Teraz kieruje ofertę głównie do klientów w Wietnamie, Japonii, Filipinach, Tajlandii czy Laosie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - TDJ Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Workplace Solutions Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - RD BUDPRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA