PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Kraków liderem sektora BPO w Europie Środkowo-Wschodniej

  • Autor: propertnews.pl
  • 08 kwi 2013 14:57

Kraków jest siedzibą 76 firm działających w sektorze BPO/SSC oraz R&D, co daje miastu pozycję lidera w całym regionie Europy Środkowej i Wschodniej - wynika z raportu opracowanego przez agencję Colliers International i Aspire. Tylko w drugiej połowie 2012 roku całkowity popyt na powierzchnię biurową w sektorze usług dla biznesu wynosił 17 120 mkw.

REKLAMA

W rankingu „Tholons Top Outsourcing Cities 2012" na najlepszą lokalizację dla inwestycji w sektorze nowoczesnych usług biznesowych, stolica Małopolski zajęła miejsce w pierwszej dziesiątce. Tym samym jest liderem w Europie Środkowo-Wschodniej i jednym z dwóch najwyżej ocenionych miast europejskich.

Na koniec 2012 roku całkowita podaż nowoczesnej powierzchni biurowej w Krakowie kształtowała się na poziomie 485 650 mkw., z czego 36 600 mkw. dostarczono na rynek w czasie ostatniego półrocza. Ukończono w tym czasie dwa centra biznesowe w Enterprise Park, Bonarka 4 Business C oraz Excon w południowej części miasta.

Obecnie w realizacji jest 78 100 mkw. powierzchni biurowej, z których 24 200 mkw. ma być oddane do końca 2013 r.

Całkowity popyt na powierzchnię biurową w sektorze BPO/SSC w drugiej połowie 2012 wynosił 17 120 mkw. Największe transakcje drugiej połowy 2012 to te z udziałem CH2M HILL, CB Kazimierz, Herbalife oraz AON Hewitt. Największymi najemcami z sektora BPO na rynku krakowskim są firmy świadczące usługi finansowe i ITO.

Średni wskaźnik pustostanów na rok 2012 wyniósł 4.6%. Najniższy współczynnik zanotowano w północno-wschodnich dzielnicach Krakowa, natomiast najwyższy przypadł na centrum miasta. Wskaźnik ten charakteryzuje się tendencją spadkową od początku 2011 r.

Średnia wysokość czynszu w drugiej połowie 2012 wahała się od 13 - 14 euro/mkw./miesiąc z nieznacznie wyższymi stawkami w projektach będących w budowie. 

W pierwszym kwartale 2013 nie przewiduje się znaczącego wzrostu podaży powierzchni biurowych. Nastąpi to natomiast w drugiej połowie roku, pod warunkiem, że zrealizowane zostaną największe projekty - Quattro Business Park C i Bonarka 4 Business D. Aktywność najemców w pierwszej połowie 2013 może przekroczyć 60 000 mkw. Wskaźnik pustostanów powinien nadal spadać.

Cały raport "BPO/SSC Overview, Poland, Kraków, H2 2012" - Colliers International 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - TDJ Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA