PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Kraków musi znaleźć pozycję na globalnej mapie biznesu outsourcingowego

  • Autor: PAP
  • 13 cze 2012 13:21

Sektor firm outsourcingowych będzie się wciąż rozwijał w Krakowie, ale w dłuższej perspektywie miasto to musi wzmocnić swoją pozycję, jako ważnego światowego centrum tego biznesu - uważają uczestnicy wtorkowego branżowego forum w Krakowie.

REKLAMA

"Nowi inwestorzy wciąż się pojawiają, a już istniejący rozwijają swoje firmy. W długiej perspektywie Kraków musi jednak znaleźć swoją pozycję na mapie globalnej, aby kiedyś przedsięwzięcia te nie przeniosły się dalej na wschód, do np. Armenii czy Kazachstanu" - ocenił Marek Grodziński, reprezentujący firmę outsourcingową Capgemini, która zatrudnia w Krakowie około 2,7 tys. pracowników.

W Krakowie i najbliższych okolicach działa mniej więcej 50 firm zajmujących się obsługą procesów biznesowych, w których pracuje około 20 tysięcy osób. Kraków jest największym skupiskiem tego typu firm w Polsce; pracuje tu 40 proc. pracowników zatrudnionych w tym sektorze.

Jak podkreślono podczas konferencji, miasto zostało zdominowane przez sektor obsługi procesów biznesowych, który zajmuje ponad 40 proc. całej powierzchni biurowej. Korzystną tendencją - zauważyli uczestnicy spotkania - jest to, że centra outsourcingowe zajmują się całą gamą usług, od wsparcia IT, przez usługi finansowe, księgowe i prawne. W mieście lokowane są też przedsięwzięcia z sektora wysokich technologii oraz centra badawczo-rozwojowe wielkich korporacji.

"W przyszłości kwestie kosztowe będą miały istotną rolę, ale nasz rozwój jest przede wszystkim uzależniony od dostępności odpowiednio wykształconej kadry" - zauważył Antony Roberts-York z firmy finansowej UBS, która w Krakowie posiada centrum serwisowe.

Według prognozy przedstawionej przez firmę Jones Lang LaSalle, Kraków ma drugi w Polsce po Warszawie rynek powierzchni biurowej pod wynajem, której łączna powierzchnia wynosi obecnie około 500 tys. metrów kwadratowych. W ciągu najbliższych lat będzie się ona zwiększała po około 30 tys. mkw. rocznie i w roku 2020 osiągnie 800 tys. mkw.

Wśród najważniejszych cech nowopowstających biurowców wymieniono przede wszystkim dobrą lokalizację w pobliżu centrum miasta z dostępem do sieci komunikacji zbiorowej, dostosowanie do zmian związanych z postępem technologicznym oraz nacisk na zastosowanie rozwiązań przyjaznych dla środowiska.

Organizatorem forum jest Brytyjsko Polska Izba Handlowa. Jednym z patronów medialnych spotkania została Polska Agencja Prasowa.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - TDJ Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA