PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Kraków na fali

  • Autor: Propertynews.pl
  • 04 sie 2017 15:41

Kraków na fali Agata Holak, Senior Consultant, Dział Badania Rynku Knight Frank

Rośnie aktywność najemców na krakowskim rynku biurowym. To zielone światło dla deweloperów, którzy poszukują nowych okazji.

REKLAMA

- Kraków, z całkowitymi zasobami powierzchni biurowej sięgającymi 992 tys. mkw. jest drugim po Warszawie największym rynkiem biurowym w Polsce. Ostatnie lata to okres bardzo dynamicznego rozwoju tego rynku, o czym świadczy rekordowa aktywność deweloperów i wysoka aktywność najemców. W I połowie 2017 roku ukończono realizację 81 tys. mkw. nowych biur, a kolejne 275 tys. mkw. jest w budowie, z czego 133 tys. mkw. może zostać ukończone jeszcze w tym roku - komentuje Agata Holak, Senior Consultant, Dział Badania Rynku Knight Frank.

Rekordowy przyrost zasobów jest odpowiedzią na wysokie zapotrzebowanie na powierzchnię biurową. W ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2017 roku w stolicy Małopolski podpisano umowy najmu obejmujące 98 tys. mkw. powierzchni biurowej, co stanowiło ponad 70 proc. średniego rocznego wolumenu popytu notowanego w latach 2012-2016 i jednocześnie było wynikiem o zaledwie 11 proc. niższym w porównaniu do rekordowego wyniku z analogicznego okresu poprzedniego roku.

Wysoka nowa podaż powierzchni w nie w pełni wynajętych budynkach sprawiła, że na koniec czerwca 2017 odnotowany został wzrost pustostanów do poziomu 9,2 proc., co oznacza wzrost o 2 pp. w porównaniu z końcem ubiegłego roku. Po wielu latach niedoboru powierzchni dostępnej do wynajęcia od zaraz, sytuacja na lokalnym rynku staje się bardziej sprzyjająca najemcom.

Odbiciem dobrej koniunktury na krakowskim rynku jest także wskaźnik absorpcji netto, która w I połowie 2017 roku wyniosła 55,5 tys. mkw

Czynsze wywoławcze w Krakowie utrzymują się na stabilnym poziomie porównywalnym do pozostałych miast regionalnych. Na koniec czerwca 2017 roku czynsze wywoławcze w budynkach klasy A kształtowały się na poziomie 13,5-14,5 EUR/mkw./miesiąc, zaś w budynkach klasy B 10-12/EUR/mkw./miesiąc.

Podobał się artykuł? Podziel się!

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - RD BUD partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - TDJ Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA