PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Kraków, Wrocław, Katowice liderami rozwoju usług dla biznesu

  • Autor: propertynews.pl
  • 16 lis 2015 11:44

Kraków, Wrocław, Katowice liderami rozwoju usług dla biznesu Mocno rozwijającym się ośrodkiem na mapie centrów SSC/BPO jest Rzeszów

Kraków oraz Wrocław to liderzy sektora SSC/BPO w południowej części Polski. Zaraz po nich plasują się Katowice - wynika z raportu przygotowanego wspólnie przez Colliers International i Advisory Group TEST Human Resources.

REKLAMA

Kraków i Wrocław to miasta rozwijające się z roku na rok w bardzo szybkim tempie. Ośrodkiem, który może z nimi konkurować, jest Aglomeracja Katowicka, która niewątpliwie zyskała na bliskości Krakowa w ostatnich latach. Rozwój w obszarze F&A (Finance and Accounting), HR (Human Resources) i CS (Customer Service) w porównaniu z rokiem poprzednim w wymienionych wcześniej miastach kształtuje się na podobnym poziomie. Różnica pojawia się w sektorze IT, gdzie zauważalny jest bardzo duży wzrost wynagrodzeń, zwłaszcza we Wrocławiu.

Obecnie w Krakowie w fazie realizacji znajduje się ponad 150 tys. mkw. powierzchni biurowej, z czego połowa zostanie ukończona jeszcze w tym roku. Stawki czynszu za powierzchnię klasy A kształtują się na poziomie 13,5 - 15,5 euro za metr kwadratowy, choć rosnąca konkurencja między deweloperami, szczególnie w przypadku nowo ukończonych biurowców oraz inwestycji w budowie, z pewnością przełoży się na korzystniejsze warunki najmu.

Wrocławski rynek nieustannie cieszy się dużym zainteresowaniem ze strony deweloperów. Od początku roku do użytku oddano siedem obiektów biurowych. Obecnie w budowie znajduje się ponad 178 tys. mkw. powierzchni, która w większości trafi na rynek w 2016 roku. Czynsz za powierzchnię biurową klasy A to przedział 12,5 - 16,5 euro za metr kwadratowy.

Podaż nowoczesnej powierzchni biurowej w Katowicach kształtuje się na poziomie 287,3 tys. mkw., co czyni miasto trzecim co do wielkości rynkiem biurowym Polski Południowej. W budowie znajduje się ponad 70 tys. mkw. nowych biur, z czego większość to kolejne fazy już istniejących kompleksów. Stawki czynszu za powierzchnię klasy A kształtują się na poziomie 12 - 14 euro za metr kwadratowy.

Mocno rozwijającym się ośrodkiem na mapie centrów SSC/BPO jest Rzeszów. Miasto to zyskuje na niestabilnej sytuacji polityczno-gospodarczej po wschodniej stronie granicy i przenoszeniu do naszego kraju inwestycji z Ukrainy. Taka sytuacja stwarza wiele możliwości, które miasto z powodzeniem wykorzystuje. Ze względu na specyfikę ulokowanych w mieście firm w roku obecnym największy wzrost wynagrodzeń można zaobserwować w obsłudze klienta. Na koniec III kw. 2015r. zasoby biurowe Rzeszowa wyniosły 46,7 tys. mkw. Warto jednak zaznaczyć, że do końca bieżącego roku rynek wzrośnie o blisko 20 tys. mkw. dostarczone w ramach jednej inwestycji. Wraz z dostarczeniem nowej podaży w IV kw. br., Rzeszów odnotuje wzrost dostępności modułów o powierzchni przekraczającej 1 000 mkw.

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - TDJ Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA