PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Krakowski rynek biurowy ma przed sobą dobry okres

  • Autor: propertynews.pl
  • 07 maj 2014 10:16

Krakowski rynek biurowy ma przed sobą dobry okres

Kraków - to po Warszawie - obecnie drugi największy rynek nowoczesnej powierzchni biurowej w Polsce. Zasoby stolicy Małopolski wynoszą ok. 574 tys. mkw., ale w budowie jest kolejne 130 tys. mkw. nowej przestrzeni dla biznesu. O dalszych perspektywach rozwoju tego rynku rozmawiamy z Rafałem Oprochą, dyrektorem krakowskiego oddziału JLL.

REKLAMA

Rynek nowoczesnej powierzchni biurowej w Krakowie cechuje niezwykle wysoka aktywność deweloperów. Jakie nowe projekty zostaną otwarte w najbliższym czasie?

W tym momencie W Krakowie budowane jest ponad 130 tys. mkw. biur. Szacujemy, że do końca tego roku łączna podaż wyniesie około 680 tys. mkw. Do największych projektów, jakie obecnie są realizowane w Krakowie należy m.in. Bonarka for Business E, Quattro Business Park D, Orange Office Park I i II, Enterprise Park C, Kapelanka A i B czy Opolska Business Park I.

Kraków to miejsce, w którym swoje projekty realizują zarówno najwięksi deweloperzy ogólnopolscy, jak również regionalne firmy.

Czy tak duża ilość nowej powierzchni znajdzie najemców?

Moim zdaniem tak. W tym momencie ok. 62 tys. mkw. z ok. 130 tys. mkw. powierzchni będącej na etapie realizacji, jest już zabezpieczone umowami najmu. To prawie połowa, ale wciąż finalizowane są kolejne transakcje. Widzimy bardzo duże zainteresowanie najemców Krakowem, szczególnie ze strony firm z sektora nowoczesnych usług dla biznesu, które są głównym odbiorcą nowych projektów biurowych w mieście. Tak duża atrakcyjność Krakowa dla organizacji z tej branży wynika z kilku czynników - przede wszystkim szerokiego dostępu do wykształconych kadr, dobrze rozwiniętej infrastruktury oraz wysokiego standardu powierzchni biurowej. Warto zauważyć, że międzynarodowe firmy z sektora nowoczesnych usług dla biznesu zajmują już ok. 50 proc. nowoczesnych zasobów biurowych w stolicy Małopolski.

Co przyciąga do Krakowa najemców z sektora nowoczesnych usług dla biznesu?

Kraków już dziś jest dużym, dojrzałym rynkiem. Mamy do czynienia z bardzo dużą podażą nowoczesnej powierzchni biurowej, przez co najemcy z sektora nowoczesnych usług dla biznesu mają zarówno możliwość szybkiego uruchomienia swojej działalności, jak i miejsce do dalszej ekspansji. To bardzo ważny czynnik, który będzie także świadczył o przyszłości rynku - firmy, które otwierają tu swoje oddziały, wdrażają coraz bardziej skomplikowane procesy, realizują nowe projekty, rekrutują nowych pracowników, co wymaga wynajęcia dodatkowej powierzchni biurowej.

Obecnie realizowane projekty biurowe w zdecydowanej większości spełniają wymagania tzw. klasy A. Obiekty te zapewniają wysoki poziom bezpieczeństwa energetycznego oraz teleinformatycznego, co jest szczególnie ważne dla firm z sektora BPO/SSC/ITO czy R&D, obsługujących wiele skomplikowanych procesów biznesowych i świadczących strategiczne usługi na skalę międzynarodową.

  • 1
  • 2

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Partner serwisu - Zinel

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA