PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Krakowski rynek biurowy w oczekiwaniu na rekordową podaż nowych inwestycji

  • Autor: Propertynews.pl
  • 01 wrz 2014 13:31

Krakowski rynek biurowy w oczekiwaniu na rekordową podaż nowych inwestycji

Krakowski rynek biurowy to obecnie 630 tys. mkw. powierzchni, w tym 556 tys. mkw. przeznaczonej pod wynajem. Najbliższe miesiące mogą jednak poważnie zmienić tę liczbę. Deweloperzy przygotowują się bowiem do otwarcia obiektów o łącznej powierzchni około 88 tys. mkw. Oznacza to, że w 2014 roku podaż nowej powierzchni będzie trzykrotnie większa od ubiegłorocznej - wynika z raportu Knight Frank.

REKLAMA

Rynek biurowy w Krakowie o zasobach powierzchni biurowej blisko 630 000 mkw. (ponad 556 000 mkw. na wynajem) jest najdynamiczniej rozwijającym się regionalnym rynkiem biurowym w Polsce. Co prawda, w II kwartale 2014 roku oddano do użytku jedynie 2 nowe projekty (ALMA Tower zrealizowany przez UBM AG i biurowiec firmy Biuromax), które dostarczyły na krakowski rynek 13 150 mkw. powierzchni biurowej. Jednak należy podkreślić, że w fazie realizacji znajduje się ponad 130 000 mkw. powierzchni biurowej na wynajem. Według harmonogramów prac deweloperów, 87 500 mkw. zostanie oddane do użytku jeszcze w 2014 roku. Tym samym nowa podaż w bieżącym roku może osiągnąć rekordowy poziom około 107 000 mkw. - dla porównania to ponad trzykrotnie więcej niż w poprzednim roku.

Ożywiona aktywność deweloperów w Krakowie to odpowiedź na znaczący popyt na powierzchnię biurową obserwowany już od kilku lat. W pierwszej połowie 2014 r. zawarto transakcje najmu obejmujące łącznie 58 400 mkw. powierzchni biurowej, wolumen zawartych umów był o 6 proc. wyższy niż w analogicznym okresie przed rokiem.

Kraków od 2012 roku odnotowuje najniższy poziom wskaźnika powierzchni niewynajętej ze wszystkich rozwiniętych rynków biurowych w Polsce. Według analizy przeprowadzonej przez Knight Frank, pod koniec czerwca 2014 roku w Krakowie niewynajęte pozostawało jedynie 3,4 proc. lokalnych zasobów powierzchni biurowej. Jednak ze względu na ilość projektów, które mają zostać ukończone w ciągu najbliższych miesięcy, należy oczekiwać wzrostu pustostanów.

Wywoławcze stawki czynszów w stolicy Małopolski utrzymują się na stabilnym poziomie. Przeciętne stawki ofertowe w budynkach klasy A mieściły się w przedziale od 13,5 do 16 EUR/mkw./miesiąc, natomiast w budynkach klasy B między 10 a 14 EUR/mkw./miesiąc.

Podobał się artykuł? Podziel się!

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Partner serwisu - Zinel

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA