PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Krakowski rynek biurowy w oczekiwaniu na rekordową podaż nowych inwestycji

  • Autor: Propertynews.pl
  • 01 wrz 2014 13:31

Krakowski rynek biurowy w oczekiwaniu na rekordową podaż nowych inwestycji

Krakowski rynek biurowy to obecnie 630 tys. mkw. powierzchni, w tym 556 tys. mkw. przeznaczonej pod wynajem. Najbliższe miesiące mogą jednak poważnie zmienić tę liczbę. Deweloperzy przygotowują się bowiem do otwarcia obiektów o łącznej powierzchni około 88 tys. mkw. Oznacza to, że w 2014 roku podaż nowej powierzchni będzie trzykrotnie większa od ubiegłorocznej - wynika z raportu Knight Frank.

REKLAMA

Rynek biurowy w Krakowie o zasobach powierzchni biurowej blisko 630 000 mkw. (ponad 556 000 mkw. na wynajem) jest najdynamiczniej rozwijającym się regionalnym rynkiem biurowym w Polsce. Co prawda, w II kwartale 2014 roku oddano do użytku jedynie 2 nowe projekty (ALMA Tower zrealizowany przez UBM AG i biurowiec firmy Biuromax), które dostarczyły na krakowski rynek 13 150 mkw. powierzchni biurowej. Jednak należy podkreślić, że w fazie realizacji znajduje się ponad 130 000 mkw. powierzchni biurowej na wynajem. Według harmonogramów prac deweloperów, 87 500 mkw. zostanie oddane do użytku jeszcze w 2014 roku. Tym samym nowa podaż w bieżącym roku może osiągnąć rekordowy poziom około 107 000 mkw. - dla porównania to ponad trzykrotnie więcej niż w poprzednim roku.

Ożywiona aktywność deweloperów w Krakowie to odpowiedź na znaczący popyt na powierzchnię biurową obserwowany już od kilku lat. W pierwszej połowie 2014 r. zawarto transakcje najmu obejmujące łącznie 58 400 mkw. powierzchni biurowej, wolumen zawartych umów był o 6 proc. wyższy niż w analogicznym okresie przed rokiem.

Kraków od 2012 roku odnotowuje najniższy poziom wskaźnika powierzchni niewynajętej ze wszystkich rozwiniętych rynków biurowych w Polsce. Według analizy przeprowadzonej przez Knight Frank, pod koniec czerwca 2014 roku w Krakowie niewynajęte pozostawało jedynie 3,4 proc. lokalnych zasobów powierzchni biurowej. Jednak ze względu na ilość projektów, które mają zostać ukończone w ciągu najbliższych miesięcy, należy oczekiwać wzrostu pustostanów.

Wywoławcze stawki czynszów w stolicy Małopolski utrzymują się na stabilnym poziomie. Przeciętne stawki ofertowe w budynkach klasy A mieściły się w przedziale od 13,5 do 16 EUR/mkw./miesiąc, natomiast w budynkach klasy B między 10 a 14 EUR/mkw./miesiąc.

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Poland Partner serwisu - Workplace

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA