PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Kryzys na Wschodzie znacząco obniżył wyniki finansowe Warimpexu

  • Autor: propertynews.pl
  • 15 kwi 2015 11:34

Kryzys na Wschodzie znacząco obniżył wyniki finansowe Warimpexu Franz Jurkowitsch

Wstępne szacunki wskazują, że wynik finansowy netto Warimpex Finanz- und Beteiligungs AG za rok 2014 będzie zdecydowanie niższy od oczekiwań. Przyczyną są nieodnoszące się do przepływów pieniężnych – ujemne różnice kursowe spowodowane słabym rosyjskim rublem, niższe wyceny nieruchomości w Rosji oraz słabsze wyniki operacyjne w szczególności tych hoteli, które odwiedzają głównie goście z Rosji i Ukrainy.

REKLAMA

Działalność operacyjna hoteli na rynkach niedotkniętych kryzysem rosyjskim przebiegała w roku 2014 pozytywnie. Hotele te wykazały z reguły dobre wyniki. Uporządkowanie portfolio w wyniku sprzedaży praskich pięciogwiazdkowych hoteli wywarło również pozytywny efekt. Widać to po wzroście wskaźnika NOP na jeden dostępny pokój o 2 proc. w odniesieniu do całego portfela hoteli.

Jednak skutki kryzysu rosyjskiego oraz spadku wartości rubla odbiły się w 2014 roku na wynikach niektórych hoteli, które zanotowały znaczne spadki obrotów. Na skutek braku gości rosyjskich i ukraińskich przychody hotelu Dvorak w czeskich Karlovych Varach spadły o 20  proc. Przychody ze sprzedaży w trzech rosyjskich hotelach były w euro o ok. 10 proc. niższe niż w roku ubiegłym, czego powodem było nie tyle mniejsze obłożenie, co raczej słaby rubel, a co za tym idzie niższe ceny pokoi. W związku z tymi spadkami obrotów, których nie udało się wyrównać wzrostem przychodów w innych hotelach oraz na skutek sprzedaży hoteli w Pradze i związanej z tym niższej liczby pokoi, przychody ze sprzedaży w segmencie hoteli w porównaniu z rokiem ubiegłym spadły łącznie o 11  proc. do 61,6 mln Euro – przy proporcjonalnym ujęciu joint ventures o 5 proc. Przychody Grupy ze sprzedaży
spadły o 18 proc. do 73,8 mln euro.

Wskaźnik EBITDA spadł o 9 proc. do 17,1 mln euro. Główną przyczyną takiego spadku jest brak zysków ze sprzedaży nieruchomości, ponieważ praski hotel Savoy został sprzedany w czerwcu 2014 r. niemal w wartości bilansowej. Dokonana ostatnio sprzedaż dwóch biurowców w Airportcity St. Petersburg została sfinalizowana dopiero w marcu 2015 r. Wskaźnik EBIT spadł w sumie z 35,7 mln euro w roku 2013 do -5,2 mln euro.

Powodem tego są nadzwyczajne odpisy amortyzacyjne oraz ujemny wynik z wyceny nieruchomości biurowych, ujmowanych w bilansie od 2013 roku według wartości rynkowych. Odpisy aktualizacyjne dotyczą głównie nieruchomości rosyjskich. Wynik z działalności joint ventures, mimo spadku o 31 proc., jest dodatni i wynosi 1,5 mln euro. Wynik z działalności finansowej spadł w porównaniu z rokiem 2013 i wyniósł -31,6 mln Euro, wynik finansowy był także ujemny i wyniósł -35,3 mln euro (2013: 7,1 mln Euro).

- Prowadzenie działalności w Rosji jest ostatnio niezwykle trudne. Mimo tego warto zauważyć,
że obłożenie hoteli Warimpexu nawet w Rosji w dalszym ciągu utrzymuje się na stałym poziomie i wraz z zakończeniem kryzysu należy znowu spodziewać się wzrostów. Od dnia bilansowego wartość rubla, wynosząca aktualnie ok. 55 RUB/EUR, już znacząco wzrosła. Na dzień 30.12.2014 kurs wynosił zaledwie 68 RUB/EUR. Dokonana ostatnio udana sprzedaż Jupitera w AIRPORTCITY St. Petersburg również pokazała, że nawet w tak trudnych czasach potrafimy zawierać i realizować transakcje w Rosji. Jeśli spojrzymy na nasze nierosyjskie aktywa, to wyniki są w dalszym ciągu stabilne, a w Berlinie, Krakowie i Budapeszcie planowane są nowe projekty, częściowo znajdujące się już w fazie realizacji - mówi Franz Jurkowitsch.

Ostateczne i kompletne wskaźniki zostaną opublikowane w dniu 29 kwietnia br.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - TDJ Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA